İban, uzun yıllardır hayatımızda olan ve bankacılık işlemlerinde kullanılan bir kavramdır. Uluslararası Banka Hesap Numarası kavramının kısaltılmışı olan iban numarası ile hesap numaralarında meydana gelebilecek aksaklıkların önlenmesi hedeflenmiştir. İban numarası, bankacılık işlemlerinde para transferi yaparken kullanılan ve şahsa özel olan bir numaradır.

İlk olarak Avrupa ülkelerinde kullanılan ve oldukça başarılı bulunan iban sistemi, ülkemizde de uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ülkemizde kullanılan iban numaraları, 24 haneden oluşmaktadır. Her şahsın iban numarası kişisel olduğu gibi, her bankanın da iban numarası kendisine özeldir. Bu sayede, iban numarası ile bankaların şube kodu öğrenilebilmektedir.

İbandan Şube Bulma

İban numarası, hesabın hangi ülkeye, bankaya ve şubeye ait olduğunu gösteren bir kod bütünüdür. İban numarası üzerinden, şube kodu bilgisine erişilebilmektedir. Kontrol basamaklarından sonra gelen 5 hane, banka kodudur. Daha sonra gelen 16 basamağın ilk 4 hanesi, ilgili bankaya ait olan şube kodudur. Bu şekilde iban numaranızı çözümleyerek, şubenizi öğrenebilirsiniz. Şube kodunuzu hızlı bir şekilde öğrenmek için bankaların ya da ilgili web sitelerinin şube bulma hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

İbandan Şube Kodu Bulma

Şube kodu, banka hesabınızın bağlı olduğu şubenin kodudur. Bu kod genellikle, hesabı oluşturduğunuz şubeye aittir. Bankalar arası para transferi işlemlerinde, şube kodunun bilinmesi oldukça önemlidir. Çünkü göndereceğiniz para, şube kodu bilgisini girdiğiniz şubeye iletilecektir.

İban numarasından şube kodu bulmak, oldukça basit bir işlemdir. Bankacılık işlemlerinizde sıkça karşılaşabileceğiniz bir kavram olan şube kodunu, iban numarasından saniyeler içerisinde çözümleyebilirsiniz. Eğer bankanıza ait olan mobil uygulamayı ya da internet bankacılığını kullanıyorsanız, şube kodunuzu bu kanallar aracılığıyla da öğrenebilirsiniz.

Bankacılık uygulamalarının tümünde, “hesaplar” kısmında, şube kodu bilgisi bulunmaktadır. Bazı bankalar ise şube kodunu doğrudan göstermeyebilir. Bu gibi durumlarda, iban numarası üzerinden şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.

İban Hangi Bankaya Ait?

Bankacılık işlemleri, iban numaraları ile yapılır. İban kodları, her banka için farklılık gösterir. İban kodlarının başında, ülkelerin kısaltmaları yer alır. Türkiye için bu kısaltma, “TR” olarak kullanılır. Kısaltmadan sonra gelen iki basamak, kontrol basamakları olarak belirlenir. Kontrol basamaklarından sonra gelen 5 basamak ise, bankaya ait olan koddur. Bu 5 hanedeki kodlara göre, iban numarasının hangi bankaya ait olduğunu anlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, 00064 İş Bankası, 00010 Ziraat Bankası, 00067 Yapı Kredi, 00046 Akbank ve 00062 Garanti Bankası’na ait kodlardır. İban kodunun hangi bankaya ait olduğunu hızlı bir şekilde öğrenmek için, iban çözümleme sitelerinden yardım alabilirsiniz. Bu siteler, iban numarasının hangi bankaya ait olduğunu ve hangi şubeye bağlı olduğunu göstermektedirler.

İban Numarasından Şube Kodu Öğrenme

İban numaraları, 26 haneden oluşur. Türkiye için TR kısaltmasıyla başlayan iban numaraları, 2 haneli kontrol basamakları ile devam eder. Ardından gelen 5 haneli basamak ise, banka kodu olarak adlandırılır. Banka kodundan sonra gelen ve genellikle 0 ile başlayan alandan sonra, 16 haneli banka hesap numarası bulunur. Bu 16 hanelik kodlamanın ilk 4 basamağı, bankaya ait olan şube kodudur. Tüm bu kodlamalar birleşerek, kişinin iban numarasını oluşturur. Şube kodunun bilinmesi oldukça önemlidir. Çünkü bankalar arası para transferi işlemlerinde, şube kodu bilgisi istenmektedir.