Bankaların uluslararası bir hesap numarası standardı oluşturmak için kurmuş olduğu IBAN numarası tüm dünyada geçerli olan bir banka kodudur. IBAN numarası toplam 26 haneden oluşur ve bunların içinde son 16 hanesi hesap numarasından oluşur.

IBAN Numarası Öğrenme

Her bankanın kendi internet sitesi üzerinde yer alan IBAN sorgulama hizmetinden yararlanarak hesap numarası bilgilerinizi girerek IBAN numaranızı öğrenmeniz mümkündür. Yine IBAN öğrenme hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin hesaplarının ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden kimlik bilgilerini doğruladıktan sonra IBAN numarasını öğrenmeleri mümkündür.

IBAN Numarası Ne İşe Yarar?

IBAN numarası oluşturulmasının temel amacı tüm dünyada hizmet veren bankaların ortak bir hesap numarası sistemi oluşturmasıdır. Her geçen gün global yapısını geliştirmeye devam eden dünyada farklı ülkelerde bulunan şirketlerin birbirleri ile ticari işlemler yapılması ülkeler arası para akışının her geçen gün daha da artmasına neden olurken yaşanan bu artış beraberinde farklı sorunları getirmiştir.

Bunların başında hatalı yapılan para transferleri yer almaktadır. Hesap numaralarında yapılan yanlış yönlendirmeler nedeni ile pek çok işlemin iptal edilmesinin ardından uluslararası bankacılık kodu oluşturulmasına karar verilmiş ve IBAN kod sistemi oluşturulmuştur.