Tüm bankacılık işlemlerinde kullanılan banka hesap numarası her bankanın kendi kodlama sistemine göre belirlenmektedir. Bu nedenle farklı ülkelerde bulunan farklı bankalarda farklı kodlamalar kullanıldığı için banka hesap numaralarında belirli bir standart bulunmamaktadır. İşte IBAN numarası uygulaması bu karışıklığa son vermek için hayata geçirilmiştir. Peki, IBAN Numarası Nedir, IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN Numarası Nedir?

Tüm bankaların kullandığı standart bir hesap numarası oluşturma amacı ile geliştirilen IBAN Numarası 26 haneli özel bir koddur. Bu kodun ilk 2 hanesi kodun ait olduğu ülkeyi göstermektedir.

IBAN Numarasının Önemi Nedir?

Sınırların büyük bir hızla değerini kaybettiği global ticaret dünyasında sıklıkla yaşanan hatalı hesap kodu sonucu yapılan para gönderim işinin iptal edilmesi gereksiz yere masraflara neden olurken ticari işlemlerin de aksamasına sebebiyet vermektedir. Geliştirilen bu yeni IBAN numarası sistemi sayesinde farklı ülkelerde de standart bir hesap numarası kullanıldığı için hesap numarasının eksik ya da fazla olması gibi sıkıntılar yaşanmayacağı için para transferleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir.

IBAN Numarası Öğrenme / Sorgulama 

Bankanızın müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden IBAN numarası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi aynı zamanda bankaların internet sitesi üzerinden de IBAN Sorgulama linkini tıkayarak sizden istenen bilgileri eksiksiz girerek sorgulama yapmanız mümkündür.