Tüm bankacılık işlemlerinde kullanılan banka hesap numarası her bankanın kendi kodlama sistemine göre belirlenmektedir. Bu nedenle farklı ülkelerde bulunan farklı bankalarda farklı kodlamalar kullanıldığı için banka hesap numaralarında belirli bir standart bulunmamaktadır. İşte IBAN numarası uygulaması bu karışıklığa son vermek için hayata geçirilmiştir. Peki, IBAN Numarası Nedir, IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN Numarası Nedir?

Tüm bankaların kullandığı standart bir hesap numarası oluşturma amacı ile geliştirilen IBAN Numarası 26 haneli özel bir koddur. Bu kodun ilk 2 hanesi kodun ait olduğu ülkeyi göstermektedir.

IBAN Numarasının Önemi Nedir?

Sınırların büyük bir hızla değerini kaybettiği global ticaret dünyasında sıklıkla yaşanan hatalı hesap kodu sonucu yapılan para gönderim işinin iptal edilmesi gereksiz yere masraflara neden olurken ticari işlemlerin de aksamasına sebebiyet vermektedir. Geliştirilen bu yeni IBAN numarası sistemi sayesinde farklı ülkelerde de standart bir hesap numarası kullanıldığı için hesap numarasının eksik ya da fazla olması gibi sıkıntılar yaşanmayacağı için para transferleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir.

IBAN Numarası Nedir, IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN Numarası Nedir, IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN Numarası Öğrenme / Sorgulama 

Bankanızın müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden IBAN numarası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz gibi aynı zamanda bankaların internet sitesi üzerinden de IBAN Sorgulama linkini tıkayarak sizden istenen bilgileri eksiksiz girerek sorgulama yapmanız mümkündür.

Tüm dünya genelinde artık banka para transferi yapılan yabancı ülke sayısının büyük hızla artması bankacılık sektörü için standart bir hesap numarası oluşturulma zorunluluğunu meydana getirmiştir.

İban Numarası Nedir?

Avrupa Birliği uyum süreci sonunda uygulamaya sokulan IBAN numarası yabancı ülke bankaların tümünün aynı rakam sayısına sahip ve aynı kodlama sistemini uygulanan hesap numarası üretmesi için geliştirilen özel hesap numarası oluşturma yöntemidir.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Hangileridir ?

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Hangileridir ?

İBAN No Kaç Haneli?

Hesap numaralı bazı bankalarda 4 hanesi şube kodu 5 hanesi hesap numarası olmak üzere 9 rakamlı olarak belirlenirke bazı bankalarda banka hesap numarası 6 haneli belirlendiği içni 10 rakamlı olmaktadır. Ancak IBAN numarası sisteminde her IBAN numarası eşit sayıya sahip olduğu için hiçbir farklılık söz konusu değildir. IBAN Numarası toplamda 26 haneden oluşmaktadır.

Bu rakam serisinin ilk 4 basamağı ülke kodundan oluşmaktadır. Daha sonra 5 hanelik banka kodu ve sırası ile takip eden basamaklar şube kodu ve hesap numarası bilgilerinden oluşmaktadır. IBAN numaramı öğrenmek istiyorum diyen kişilerin bankaların internet şubesi üzerinden IBAN sorgulama hizmetinden yararlanmaları yeterli olacaktır.

Ayrıca iban nedir üzerine aşağıdaki videomuzuda izleyebilirsiniz.