İban numarası uzun süredir Avrupa ülkelerinin tamamındaki bankacılık sektöründe yer alan, bankalar tarafından her bir müşteriye ayrı ayrı tahsil edilmiş numaralar bütünüdür. Bankaların müşterilerine sundukları iban numaraları uluslararası bankacılık sektörü içerisinde geçerliliği olan numaralardır. İban numarası sayesinde dünyanın herhangi yerindeki bir banka müşterisine bu numara sayesinde para transfer edebilirsiniz.

Bankalar müşteri şube numarası ve hesap numarası gibi bilgilere ulaşabilmek için büyük bir zaman kaybettikleri için her müşteriye özel bir iban numarası oluşturarak bu karışıklığın önüne geçmişlerdir.

Bankaların müşterilerine özel olarak sundukları kişisel iban numaralarını öğrenebilmek için anlaşmalı olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini telefon ile arayarak iban numaranızı sorabilirsiniz. Bu hizmet talebinde bulunduğunuz zaman size sorulacak güvenlik sorularını cevapladıktan sonra iban numaranıza ulaşabilirsiniz.

İban Numarası İnternetten Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde ise iban numarası öğrenebilmek için en fazla tercih edilen yöntem internet bankacılığı hizmetleridir. Müşterisi olduğunuz bankanın internet adresine girerek müşteri numaranız ile ya da sadece giriş bilgileriniz ile iban numaranıza ulaşabilirsiniz.

Pek çok bankamatik kartının üzerinde artık yer almamaya başlayan bu numaralar bazı kartlarda hala mevcut olabilir. Bu yüzden bu yöntemleri denemeden önce ilk olarak bankamatik kartınızın üzerinde “TR” ile başlayan rakamlar olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

İban Numarası Kaç Haneden Oluşur?

Toplam 26 haneden oluşan iban numarasını öğrenebilmek için müşterisi olduğunuz bankanın dışındaki internet sitelerini de kullanırken dikkatli olmalısınız. Her site güvenilir olmadığı için iban numarası öğrenmek için girdiğiniz kart bilgileriniz ve kişisel bilgileriniz zararlı kişilerin eline geçebilir.

Bu tür durumları yaşamak istemiyorsanız girdiğiniz sitelerin güvenilir olup olmadığını mutlaka öğrenmiş olmanız gereklidir.

Her ülkede farklı hanelerden oluşan iban numaraları üzerinden para transferlerinizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden para transferi yaparken istenen iban numarasını kullandığınız online bankacılık hizmetine kaydederek daha sonra ihtiyacınız olduğunda tekrar girmeden kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde kendi iban numaranızı da not alarak online işlemler yaparken kullanabilir ve ödemelerinizi alabilmek için iban numaranızı size havale yapacak olan kişilere verebilirsiniz.