Bankalar üzerinden işlem yapan kişi sayısının her geçen gün artması ve bankacılık işlemlerinin tüm dünya geneline yayılarak farklı ülkelerde yaşayan kişilerin işlem yapmaları bankacılık sisteminde hesap numarası için standart bir uygulamaya geçilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de IBAN numarası sistemine dahil olmuştur.

IBAN Nedir?

Dünya genelinde hizmet veren bankaların tümünde belirli bir standart oluşturmak amacı ile hayata geçirilen IBAN tüm bankaların ülke ve şube gözetmeksizin aynı sayıda hesap numarasına sahip olmasını sağlayan sistemdir.

Bu sayede hesap numarasının eksik olması durumunda hatalı para gönderme işlemlerinin yapılmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Türkiye Avrupa Birliğine uyum çabaları ile IBAN sistemine girmiş olmakla beraber IBAN numaramı öğrenmek istiyorum diyen kişilerin bankalardan IBAN sorgulama hizmetinden yararlanmaları yeterlidir.

IBAN Doğrulama 

IBAN numaranızı öğrenmek isterseniz bunun için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki bankanın internet sitesi üzerinden IBAN sorgulama hizmetini kullanmaktır.

Bunun için bankaların internet sitesinde yer alan IBAN doğrulama linklerini tıklamanız yeterli olacaktır. Açılan pencerede hesap numarası ve banka şube kodu gibi bilgileri girmeniz durumunda sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.