Dünya üzerindeki tüm pırlantalar bir diğerinden farklıdır. Özelliklerine göre değişen pırlantalar en değerli mücevherlerin üretiminde kullanılır. Pırlantaların sahteliğe karşı denetlenmesi ve tescillenmesi için firmalar ve müşteri bazında bazı farklı teknikler uygulanır. Evrensel standartlar doğrultusunda pırlantaların sertifikalandırılması da bu teknikler arasında yer alır.

Pırlantaları sertifikalandıran en büyük kurumlar arasında HRD Antwerp yer alır. 1976 yılında Belçika’nın Antwerp şehrinde kurulan ve kar amacı gütmeyen bu kuruluş, dünyadaki en büyük pırlanta test laboratuvarına sahiptir.

Pırlanta için Hangi Ayrıntılara Dikkat Edilir?

HRD Antwerp, yeni nesil teknolojilerden yararlanarak çalışmalarını sürdürür. Sektörde uzman gemologlara sahip kuruluş kusursuz ürün raporları ve sertifikalarıyla hizmet verir. Raporları sayesinde müşterilerin güvenlik endişesi duymamaları mümkün hale gelir. Pırlanta satın almak isteyenler için güvenilir bir ortam oluşturan bu özel kuruluş, hazırladığı belgeleriyle pırlantaların değerini en doğru şekilde ortaya koyar.

Pırlanta değeri ve kalitesi 4 ayrı unsura bağlı olarak ortaya çıkar. Bunlar karat, renk, berraklık ve kesimdir. HRD Antwerp uzmanları bu detayları müşterilerin hangi ürünü satın aldıklarını tam olarak öğrenmeleri için detaylı bir biçimde analize sokar. Pırlantalı ürünler için bu verilerin yer aldığı özel bir rapor sunar ve sertifikalar.

Pırlanta ağırlığı karat ile ölçülür. 1 karat ortalama 0.2 grama denk gelir. Bu özellik pırlantanın büyüklüğünü net bir şekilde gösterir. HRD Antwerp, gramın yüzde binde biri oranındaki ağırlıkları dahi kusursuz ve hatasız bir şekilde ölçebilir. Bu durum pırlantanın son derece doğru bir şekilde analiz edilmesine yol açar.

HRD Antwerp Pırlantaları Nasıl Analiz Eder?

Birçok pırlanta renksizden hafif sarı renge kadar farklı tonlara sahiptir. En kaliteli pırlantalar renksiz olarak tanımlananlardır. Rengin giderek sarıya doğru yaklaşması pırlantanın değerini düşüren bir ayrıntıdır. Ayrıca renkli tercih edilen pırlantalar da vardır. Bunlar arasında siyah ve kahverengi gibi tonlar, parlak sarı, pembe, mor, kırmızı ve yeşile kadar farklı çeşitler görebilmeniz mümkündür.

Berraklık, pırlantanın saflığına işaret eder. Doğal ürün olan pırlantaların oluşum tarihinden itibaren geçen zamanın izleri kendi üzerlerinde yer alır. Pırlantalar berraklıklarının belirlenebilmesi için farklı merceklerle detaylı bir şekilde incelenir. Çıplak gözle bakarak berraklığı tespit edebilmeniz mümkün değildir. HRD Antwerp analistleri profesyonel bir şekilde pırlantaların berraklığını hatasız olarak tespit edebilir.

Kesim, pırlantanın güzelliğini gözler önüne serebilecek en önemli işlemdir. Doğru kesilmeyen pırlanta ışıkla doğru şekilde etkileşim içerisine geçemez ve gerektiği şekilde parlayamaz. HRD Antwerp bünyesinde kesimin kalitesini ölçümleyebilmek için geniş bir ekip ve kusursuz analiz araçları vardır.

Pırlanta yüzükler arıyorsanız ve bunların en kaliteli, güvenilir olanlarına ulaşmak istiyorsanız Koçak güvenceli ürünlere göz atabilirsiniz. Koçak’ın resmi internet sitesi olan https://www.ekocak.com/pirlanta-yuzukler adresini ziyaret ederek birbirinden özgün ve kaliteli modelleri inceleyebilirsiniz. İster kendiniz ister sevdikleriniz için özel mücevherlere sahip olabilirsiniz.