Medya ve insanlar Howard Hughes kadar zeki ve önemli birinden neden nefret eder ve onu unutur? Muhtemelen playboy olarak tanınması ve ömrünün son dönemlerinde tuhaf bir şekilde inzivaya çekilmesi onun itibarını zedelemiş olabilir.

Howard Hughes’un biyografisi ve hayatı resimlerde de gördüğünüz gibi hiç de sıkıcı görünmüyor:

blank

blank

blank

blank

blank

Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Howard Robard Hughes Jr., bir zamanlar Las Vegas’ın büyük bir kısmına sahip olan ve büyük bir ABD havayolunu (TWA) ve diğer girişimleri kontrol eden iş adamı, rekor kıran havacı ve Hollywood film yapımcısıydı.

1. Howard Hughes 18 yaşında milyoner olmuştu.

1901 yılında Teksas, Beaumont yakınlarındaki Spindletop’ta petrol keşfi, modern petrol endüstrisinin doğuşuydu, ve Harvard’ı terk eden Hughes’ın babası Howard Sr., petrol aramak için Doğu Teksas’a yerleşti. O zamanlarda standart olan “balık kuyruğu” delgi ucu ile sert kaya formasyonlarını delme zorluğundan ötürü hayal kırıklığına uğradıktan sonra, sondajı kolaylaştıran ve petrol endüstrisinde devrim yaratan yüksek bir çift konili delgi ucu geliştirdi.

Hughes bu teknolojinin patentini 1909’da aldı ve delgi ucu üretmek için ortağı Walter Sharp ile birlikte Houston merkezli Sharp-Hughes Tool Company’yi kurdu. Sharp 1912’de öldükten sonra, Hughes onun şirketteki hissesini satın aldı. 1922’de annesi, 1924’te de babası hayatını kaybettiğinde, Howard Jr., gelişen şirketi devraldı ve milyoner oldu. 18 yaşındaki Hughes, Rice Üniversitesi’nden ayrıldı, başkalarının petrol aleti işini yönetmesine izin verdi ve 1925’te Hollywood’a yerleşti.

2. İlk yönettiği filmi “Cehennem Melekleri” (Hell’s Angels), döneminin en pahalı filmlerinden biriydi.

Hughes, sinema kariyerine 1926 yılında çekilen “Swell Hogan” filminde bir yapımcı olarak başladı. Bununla birlikte kısa süre sonra en iyi komedi yönetimi dalında Akademi Ödülü kazanan “İki Arap Şövalyesi” ile gişe başarısı yakaladı. Daha sonra Hughes, ilk filmi “Cehennem Melekleri”ni yönetti. Hughes, Birinci Dünya Savaşı pilotları ile ilgili olan “Cehennem Melekleri” filmindeki havadan sahneleri mümkün olduğunca gerçekçi hale getirmek için eski uçaklardan oluşan büyük bir filoyu bir araya getirdi ve birçok pilotu ve makinisti işe aldı. Üç pilot, çekim sırasında öldü ve Hughes’un kendisi bir uçağı düşürdü.

“Cehennem Melekleri” başlangıçta sessiz bir film olarak çekilmişti, ancak 1927 yılı sonbaharında senkronize diyaloga sahip ilk uzun metrajlı film olan “Caz Muganisi”nin piyasaya sürülmesinin ardından, Hughes, filmi sesli olarak yeniden çekmeye karar verdi. “Cehennem Melekleri”ni çekmek için yaklaşık 3,95 milyon dolar (2017 yılının parasıyla yaklaşık 57 milyon dolar) harcadı ve zamanının en pahalı filmlerinden biriydi. Aynı zamanda bu film ile Hughes, Hollywood’da saygı kazandı. Daha sonra birkaç film daha çekti, ancak diğer tek yönetmenlik çalışması 1943’teki “The Outlaw” adlı Jane Russell’ın oynadığı bir Western filmiydi.

3. Howard Hughes, dünya çapında bir uçuş rekoru kırdı.

1930’lu yıllarda Hughes, Hughes Aircraft Company’yi kurarak uçma tutkusunu ciddiye almaya başladı. 1935 yılında, Santa Ana, Kaliforniya yakınlarında bir uçağı saatte yaklaşık 566.5 km hızla uçurarak rekor kırdı. İki yıl sonra, Kaliforniya, Burbank’tan New Jersey, Newark’a kadar 7 saat 28 dakika 25 saniyede yolculuk ederek kıtalararası ABD hızında rekor kırdı.

10 Temmuz 1938’de Hughes ve dört kişilik bir mürettebatı, dünya çapında bir uçuşta Brooklyn’deki Floyd Bennett Field’den havalandı. Uçağı Lockheed Super Electra’nın kanatlarını Connecticut’taki Old Saybrook’a (kız arkadaşı Katharine Hepburn’un evi) daldırmasının ardından, Hughes, Paris, Moskova, Omsk ve Yakutsk’ta (hem Sibirya’da), Fairbanks’ta ve Minneapolis’te yakıt ikmali yaparak Brooklyn’e indi. Orada, binlerce seyirci, dünyayı üç gün, 19 saat ve 17 dakikada dolaşarak yeni bir rekor kıran Hughes’i selamladı. Bir kahraman olarak selamlandı ve New York’ta kâğıt şeritlerin havaya fırlatıldığı geçit töreni ve ülke çapındaki kutlamaları ile onurlandırılmıştı.

4. Ünlü uçağı Hughes H-4 Hercules sadece bir kez uçtu.

1942’de II. Dünya Savaşı sırasında Hughes, ABD hükümetiyle Atlas Okyanusu’ndan 700 asker veya 60 ton yük taşıyabilen bir uçak tasarlama ve inşa etme sözleşmesi imzaladı. H-4 Hercules’in yaklaşık 97.5 metrelik bir kanat genişliği vardı ve o zamana kadar yapılmış en büyük uçaktı. Ancak savaş, uçak tamamlanmadan önce sona erdi ve 1947’de Hughes, ABD Senatosu komitesinde ifade vermeye çağrıldı ve projede milyonlarca dolarlık hükümet fonlarının kötüye kullanıp kullanmadığı araştırıldı.

Duruşmalarda Hughes H-4 Hercules ile ilgili olarak şunları söyledi: “Hayatımın terini bu şey için döktüm. Benim itibarım buna bağlı, ve eğer bu başarısızlıkla sonuçlanırsa, muhtemelen bu ülkeyi terk edeceğimi ve asla geri dönmeyeceğimi defalarca belirtmiştim. Ve ben bu konuda ciddiyim.” Washington’da ifade verdikten sonra, Hughes büyük uçağının uçabileceğini göstermeye kararlıydı ve 2 Kasım 1947’de uçağın ilk ve tek uçuşunu gerçekleştirdi. H-4 Hercules iniş öncesi Long Beach, California’da suyun yaklaşık 21 metre yüksekliğinde 1.6 km yolculuk etti. Senato komitesinin üyeleri daha sonra Hughes’un H-4 Hercules projesinin ele alınmasını eleştiren bir rapor yayınladılar, ancak belgenin önemsiz olduğu kanıtlanmıştı. Uçak şu anda Oregon’da bir havacılık müzesinde barındırılıyor.

5. Bir Vegas oteli onu dışarı atmaya çalıştığında orayı satın aldı.

Kaliforniya’da devasa bir vergi borcu ile karşı karşıya kalarak, 1966’nın sonlarında Las Vegas’a taşınmaya karar verdi, özel vagon ile gelip Desert Inn’in en üst katında ikamet etti. Otelin sahibi, yüksek bahis oynayan kumarbaz konuklar için oda boşaltmak için kumar oynamayan Hughes ve ekibini dışarı atmaya çalışırken, Hughes mekanı 13 milyon dolara satın almaya (teknik olarak, uzun vadeli bir kira ile aldı) karar verdi. Daha sonra, diğer otel-kumarhanelerini, havaalanı ve havayolu şirketini ve çeşitli gelişmemiş arazileri hemen satın alarak bir Vegas alım çılgınlığına gitti.

Ayrıca, Hughes, o zamana kadar Desert Inn çatı katını hiç terk etmeyerek, geceleri televizyonda en sevdiği eski filmlerini izlemek için – ve şehrin bütün gece açık istasyonları olmadığından – kendi yerel bir televizyon istasyonunu satın alarak inzivaya çekildi. Vegas’ta dört yıl sonra, Nevada’nın en büyük işverenlerinden ve özel mülk sahiplerinden biri haline geldiğinde, 1970 yılında oradan aniden ayrıldı. Hayatının son altı yılını Bahamalar, Nikaragua, Vancouver, Londra ve Acapulco’daki otellerde yaşayarak geçirdi.