Hollanda’ya Ekonomik Yaptırım Söz Konusu Mu?

Ekonomide Bugün

Hollanda ile Türkiye arasında meydana gelen diplomatik krizin piyasaları etkilemesinden endişelenilirken, Türkiye’nin Hollanda’ya ekonomik yaptırım uygulayıp uygulamayacağı merak ediliyor. 

Hollanda ile Türkiye arasında yakın zamanda yaşanan diplomatik kriz Türkiye’nin AB ile ilişkilerini etkilerken Türkiye’nin AB’ye girme ihtimalini de düşürdü. Türkiye’de 22 milyar dolarlık yatırımı bulunan Hollanda’ya Türkiye’nin bir ekonomik yaptırım uygulayıp uygulamayacağı herkes tarafından merak edilmekte. Çünkü eğer böyle bir yaptırım söz konusu olursa bundan sadece Hollanda değil Türkiye de etkilenecek.

Hollanda’da 23 Bin Türk Girişimci Bulunuyor

Hollanda’nın Türkiye’deki yatırımlarının yanı sıra Türkiye’nin Hollanda’daki yatırımları da şu an en çok önemsenen yatırımlar arasında. Hollanda’dan Türkiye’nin ithal ettiği traktörler, demir hurdalar ve benzeri pek çok ürün olduğu gibi, Türkiye’den 23 bin girişimcinin de Hollanda’da yatırımı var. Ayrıca Hollanda’ya Türkiye’den ihraç edilen çok sayıda ürün var. Yani Türkiye’nin Hollanda’ya bir ekonomik yaptırım uygulaması durumunda büyük ve zorlu değişikliklerin yaşanması kaçınılmaz.

Türkiye’de hemen hemen herkesin merak ettiği yaptırım konusunda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci açıklamalar yaptı. Buna göre Zeybekci birkaç günden bu yana söylemeye çalıştığı açıklamalar olduğunu ve ekonomik yaptırım adımlarının atıldığı zaman her iki tarafın da zarar göreceğini dile getirdi. Sevinenin ve kazananın kim olduğuna bakmak gerektiğini hem sevineni hem de kazananı eli kanlı bir vampir olarak gördüğünü belirtti. Ayrıca onların kim olduğunu hep beraber bildiğimizi ve onları sevindirme niyetinde olmadığını da söyledi. Bir anda yakıp yıkmanın ve her şey yerle bir etmenin çok kolay olduğunu ifade etti.

Euro 4 TL’nin Üstüne Çıktı

Ekonomi Bakanının açıklamalarına göre şu anda Hollanda’ya ekonomik bir yaptırım uygulanması söz konusu değil. Ancak şu anda Türkiye’de Türk Lirası ve döviz kurunun olumsuz yönde seyrettiği görülmekte. Euro’nun 4 TL’yi aştığı bugün içinde Dolar’ın 3,74 seviyesinde gezdiği görülüyor. Hatırlayacağınız gibi daha geçen hafta Merkez Bankası Başkanı ile Başbakan Yardımcısı ekonominin iyiye gittiğini ve alınan önlemlerin büyük ölçüde işe yaradığını enflasyonun geçici olarak çift haneli sayılara ulaştığını söylemişti.

Merkez Bankası aldığı önlemleri uygulamaya devam ediyor. Ayrıca likidite sıkılaştırma uygulamalarını güçlendiriyor. Bu arada Fed toplantısının yapılmasının beklendiği bu hafta içinde toplantıdan çıkacak faiz kararı da büyük önem taşıyor. Bu yüzden piyasalar biraz da faiz kararına kilitlenmiş durumda. Beklentiler Fed toplantısından faizi çeyrek puan artırma kararı çıkması yönünde.

Almanya Maliye Bakanı’ndan Önemli Açıklama

Türkiye’de ekonomik durum endişeli bir hâl alırken ve Avrupa ile ilişkiler son derece olumsuz seyrederken Almanya Maliye Bakanı’ndan pek de olumlu sayılmayacak bir açıklama geldi. Buna göre Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble Türkiye ile ekonomik yardım üzerinde çalışmaya devam etmenin zor olduğunu ifade etti. Bakan Schaeuble bu şartlar altında bu konuda çalışmaya devam etmenin son derece zor olduğu şeklinde açıklamalar yaptı. Ayrıca konuyu tırmandırmak istemediklerini ve Türkiye’nin mantıklı düşünmesini istediklerini de ekledi. Schaeuble’in yaptığı açıklamalara göre Alman Hükümeti’nde bu konuda herkes hemfikir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ