Kredi notunuz düşük mü? Kredi başvurunuz ret mi edildi? Kredi kartı alamıyor musunuz? Son aylarda kredi notu grafiğiniz düşüş gösteriyorsa, kredi notunuzu yükseltmek için harekete geçmenin zamanı geldi demektir. Peki, yakın zamanda kredi ihtiyacınız olacaksa ve kredi notunuzu yükseltmek için uzun bir süre beklemek istemiyorsanız, vereceğimiz öneriler ile “kredi notu nasıl hızlı yükseltilir?” sorunuza cevap alabilirsiniz. Yeni bir iş başvurusu ya da ev kiralamak istediğinizde bile karşınıza çıkan kredi notunuz riskli grupta ya da Türkiye ortalamasının altındaysa, kredi notunu yükseltmenin zor olduğunu düşünmeyin. Kredi notunu yükseltmek sandığınız kadar zor değil. Gerçek ve etkili yöntemler ile 2-3 ay içinde kredi notu grafiğinizin yukarı doğru dikey bir şekilde hareket ettiğini göreceksiniz. Peki, kredi notu hızlı bir şekilde nasıl yükseltilir?

Var Olan Borçlar

Aynı anda kredi ödüyor ve birkaç kredi kartı kullanıyorsanız ve tüm bu ürünlerin toplam borcu gelirinize oranla risk teşkil ediyorsa, bu durum kredi notunuzu da olumsuz etkilemektedir. Bankalara borcunuz varsa, kredi notunuzu kısa sürede yükseltecek bir adım atmak istiyorsanız, mümkünse tüm borçlarınızı kapatın. Bankalara olan borçlarınızın yanı sıra, biriken elektrik, doğal gaz, su ya da faturalı hat borçlarınız varsa mutlaka onları da kapatmalısınız. Hiç bir faturanızı bir dönem geriden takip etmeyin, son ödeme tarihini geciktirmeyin. Bu konuda dikkatli olursanız, bu durum kısa süre içinde kredi notu grafiğinize olumlu yansıyacaktır. Var olan borçlarınızı kapatmanız, kredi notunuzu kısa sürede yükseltecek.

Ödemeleri Zamanında Yapın

Bankalardan kredi kullandınız ya da kredi kartınız varsa, bu ürünlerin ödeme tarihleri konusunda dikkatli olun. Mümkünse borçlarınızı hesap kesim tarihinden hemen sonra, son ödeme tarihi gelmeden ödeyin. Son ödeme tarihini sakın geçirmeyin. Ayrıca kredi kartı dönem borcunuzun tamamını ödeyin. Asgari tutarı ödemeyi alışkanlık haline getirmeniz, kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Kredi notunuzu hızlıca yükseltmek istiyorsanız, borçlarınızı hesap kesim tarihinden hemen sonra, borcun tamamını ödemelisiniz. İstikrar, kredi notu konusunda çok önemlidir. İstikrarlı bir banka müşterisi, aynı zamanda güvenilir bir banka müşterisidir. Dolayısıyla müşterisi olduğunuz bankada kayıtlı olan cep telefonu ya da adres bilgilerinizi sık sık değiştirmeyin. Bu durum, bankalara bir risk olarak döner ve kredi notunuzu yükseltmenizi engeller.

Ödemeleri Bankanızdan Yapın

Herkesin ödemesi gereken bir cep telefonu, elektrik, su ve doğalgaz faturası vardır. Bu ödemeleri fatura ödeme noktaları yerine, kredi kartınızdan, hatta mümkünse otomatik ödeme talimatı vererek yapın. Kredi kartınıza vereceğiniz otomatik ödeme talimatı, sizi daha güvenilir bir banka müşterisi yapar ve kredi notunuzun hızla yükselmesine yardımcı olur.

Sık Başvuru Yapmayın

Kredi ya da kredi kartı ihtiyacınız için aynı anda birkaç bankaya birden başvuru yapmayın. Özellikle reddedilen bir kredi kartı ya da kredi başvurunuz varsa, kısa süre içinde farklı bir bankaya yeniden başvurmayı denemek yerine, yeni bir başvuru için bir süre beklemeniz daha doğru bir hareket olacaktır.

Kredi notunuz düşükse bankaların sizin talep ettiğiniz kredilere onay verme ihtimali düşer. Bankalardan kredi almakta zorlanırsınız. Özellikle acil nakite ihtiyacınız olduğunda, aniden nakit para bulmanız gerektiğinde bankalar size kredi notunuz düşük olduğu için kredi vermeyecektir. Bu da sizin için gözden kaçırmamanız gereken bir dezavantajdır. Eğer aniden kredi çekmeniz gerekiyorsa kredi notunuzu her daim yüksek tutmanız gerekir. Bu yüzden de kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi bilmelisiniz. İşte bu yazımızda kredi notunuzu nasıl yükselteceğinize dair yöntemler bulacaksınız.

Kredi notunuzu yükseltmek aslında sandığınız kadar zor değildir. Kredi notunuzun nelerden etkilendiğini bilirseniz ve kredi notunuzu belirleyen unsurlardan haberdar olursanız ödeme alışkanlıklarınızı değiştirerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Kredi notunuz borç miktarınızdan değil borcunuzu ödeme zamanınızdan etkilenir.

Yani eğer iki bankadan farklı ihtiyaçlarınız için krediler aldıysanız siz ödemelerinizi geciktirmediğiniz sürece kredi notunuz düşmez. Üstüne bir de kredi kartı kullanıyorsanız ve kredili mevduat hesabınız varsa kredi notunuz bunlardan da etkilenecektir. Ancak siz tüm bu kredili ürünlerinizin ödemelerini zamanında yapıyorsanız ve bunları geciktirmiyorsanız bu durumda kredi notunuz olumsuz etkilenmeyecek ve düşmeyecektir. Aksine, siz ödemelerinizi zamanında yaptıkça kredi notunuz hep aynı düzeyde kalacak ve bankaların size olan güveni artacaktır. Yani risk oranınız düşer ve riskli müşteri kategorisine girmezsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar

Kredi notunuzu etkileyen unsurları ve bu unsurların kredi notunuzu yüzde etkileme oranını şu şekilde sıralayabiliriz. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10). Gördüğünüz gibi kredi notunuz en çok sizin borcunuzu ödeme alışkanlıklarınızdan etkilenmektedir. Yani kaç kredi kartınız olduğu değil bu kredi kartlarınızın borcunu ödeyip ödememeniz esas sorundur.

Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi işte bu unsurlara bakarak anlayabilirsiniz. Öncelikle geciktirdiğiniz borçlarınız varsa bunları ödemek zorundasınız. Yani gecikmiş borçları ortadan kaldırmak esas amacınız olmalıdır. Borcunuz çok fazlaysa yapılandırma kredisi alarak borçlarınızı kapatabilir ve uzun vadeli, düşük taksitli bu krediyi ödeyebilirsiniz. Eğer borcunuz çok yüksek değilse bunu ödemelerinizin en başına koymalısınız. Borçlarınızı geciktirme ve erteleme alışkanlığınız varsa bunu hemen değiştirmeniz gerektiğinin farkında olmalısınız.

Kredi notunuzun yükselmesi için kredi borçlarınızı diğer tüm ödemelerin önüne ve listenizin başına almak esas amacınız olmalıdır. Ayrıca yeni kredi açılışları gördüğünüz üzere kredi notunuzu etkileyecektir. Eğer borçlarınızı zamanında ödüyorsanız ve yeni bir kredi borcunu ödeyebileceğinize inanıyorsanız ancak o zaman yeni bir kredi alabilirsiniz. Kredi notunuzu Findeks platformundan takip etmeniz sizin için avantajlı olacaktır. Kredi notunuzu borçlarınızı kapattıktan sonra düzenli ödemeler yaparak iki ya da üç ay içinde iyi düzeye getirmeniz mümkündür.