Birikmiş paranız varsa ve onun yattığı yerden kazanç getirmesini istiyorsanız seçeceğiniz yatırım aracı büyük önem taşır. Ancak gerekli ve yeterli bilgiye sahip olduğunuz takdirde siz de paranızı doğru şekilde yatırabilir, kazanç sağlayabilirsiniz.

Birikimi olan pek çok kişi yatırım yapmak ve doğru yatırım aracını seçmek konusunda bilgi sahibi olmadığı için birikmiş parasını kaybetmektedir. Bazı kişiler de risk almak istemedikleri için paralarını hesaplarında öylece tutmaktadırlar. Hisse senedi bunlardan biridir. Hisse senetlerine yatırım konusunda detaylı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Hisse Senetleri Nasıl Kazanç Getirir?

Hisse senetleri, doğru seçim yapıldığı zaman yatırımcısına çok iyi kazanç getiren yatırım araçlarından biridir. Ancak dediğimiz gibi bunun için doğru hisse senedinin seçilmesi büyük önem taşır. Birikiminizi doğru zamanda ve doğru yatırım aracıyla değerlendirmek istiyorsanız öncelikle hisse senedi yatırımı konusunda ayrıntılı bilgi edinmelisiniz.

Bilgi edinceğiniz kanalları bilmiyorsanız o hâlde bankanızla görüşerek durumu aktarabilirsiniz. Bankanız, birikiminizi doğru şekilde değerlendirmeniz için atmanız gereken adımlar konusunda sizi yönlendirecektir. Ancak elbette sizin yapmanız gerekenler bunlardan ibaret değildir. Birikiminizi değerlendirmek için piyasaları çok iyi ve çok yakından takip etmeli, hisse senedi fiyatlarının gelecekteki seviyeleri konusunda tahminlerde bulunmaya çalışmalısınız.

Hisse Senetleri ile Yatırım Nasıl Yapılır?

Adımlarınızı doğru attığınız zaman piyasalar konusunda deneyim kazanabilir, doğru ön görülerde bulunabilirsiniz. Piyasaları takip etmeye gereksiniminizin olmasının sebebi, yatırım yaptığınız hisse senetlerini elinizden ne zaman çıkarmanız gerektiğine karar verebilmenizdir. Bu sayede fiyatların düşeceğini ön gördüğünüzde hisse senetlerini hemen sat emri verebilir, olası bir kaybın önüne geçersiniz.

Hissedar olmanın çok sayıda avantajı vardır. Hisse senedine yatırımın kazanç getirmesi sizin bu avantajları doğru şekilde değerlendirebilmenize bağlıdır. Hisse senetleri Borsa İstanbul’da işlem görür. Halka açık şirketlerin hisselerine hissedar olmak için bankanız aracılığıyla alım ve satım işlemleri yapabilirsiniz.

Hisse senetlerinin risk seviyesi yüksektir. Ancak bunlar diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri sağlayabilirler. Ayrıca hisse senedi aldığınızda hissedarı olduğunuz şirketin belirli dönemlerde dağıttığı kâr payından ya da sermaye artırımlarından yararlanabilirsiniz. Hisse senetlerini istediğiniz zaman satma imkânınız da vardır. Bu işlemleri gerçekleştirmek için hangi adımları izlemeniz gerektiğini bankanızdan öğrenebilirsiniz.