Borsa işindeki en büyük fırsatlar şüphesiz ki NASDAQ ve NYSE’de mevcut. Bu yüzden yabancı bir borsa tablosu örneğine bakarak hisse senedi tablosunun/fiyatının nasıl okunduğunu öğreneceğiz.

Hisse senetlerinin fiyatlarını içeren herhangi bir mali rapor yukarıdaki resme benzer.

Sütun 1 & 2: 52-Hafta En Yüksek ve En Düşük (52-Week High and Low) – Bunlar, hisse senedinin önceki 52 haftada (bir yıl) işlem gören en yüksek ve en düşük fiyatlarıdır. Bu, genellikle önceki günün işlemini içermez.

Sütun 3: Şirket İsmi & Hisse Senedi Türü – Bu sütun şirketin ismini listeler. Şirketin isminden sonra herhangi bir özel sembol veya harf yoksa, bu adi hisse senedidir. Farklı simgeler farklı hisse sınıflarını ima eder. Örneğin, “pf”, hisselerin imtiyazlı hisse senedi olduğu anlamına gelir.

Sütun 4: Ticker Sembolü – Bu hisse senedini tanımlayan benzersiz alfabetik adıdır. Daha önce finans ile ilgili televizyon programlarını izlediyseniz ekranda kayan sembol şeridini (ticker tape) ve bu sembollerin yanında hisselerin en son fiyatlarını görmüşsünüzdür. Online üzerinden hisse senedi fiyatlarını arıyorsanız, şirketi her zaman şirket sembolünü kullanarak ararsınız. Belirli bir şirketin sembolünün ne olduğunu bilmiyorsanız, bu sayfadan bakabilirsiniz: https://finance.yahoo.com/lookup/

Sütun 5: Hisse Başına Temettü (Dividend Per Share) – Bu hisse başına yıllık temettü ödemesi anlamına gelir. Bu alan boşsa, şirket şu anda temettü ödememektedir.

Sütun 6: Temettü Verimliliği (Dividend Yield) – Kâr payı yüzdesidir. Hisse başına yıllık temettü, hisse başına düşen fiyat ile bölünerek hesaplanır.

Sütun 7: Fiyat/Kazanç Oranı (Price/Earnings Ratio) – Bu, mevcut hisse senedi fiyatının, son dört çeyrekten hisse başına kazanç ile bölünerek hesaplanmaktadır.

Sütun 8: İşlem Hacmi (Trading Volume) – Bu rakam, yüzlerce listelenen, gün boyunca işlem gören toplam hisse sayısını göstermektedir. İşlem gören gerçek sayıları öğrenmek için, listelenen sayıların sonuna “00” ekleyin.

Sütun 9 & 10: En Yüksek ve En Düşük (Day High and Low) – Bu, hisse senedinin gün içinde işlem gördüğü fiyat aralığını belirtir. Başka bir deyişle, bunlar insanların hisse senedi için ödemiş olduğu maksimum ve minimum fiyatlardır.

Sütun 11: Kapanış (Close) – Kapanış, o gün borsa kapandığında kaydedilen son işlem fiyatıdır. Kapanış fiyatı, önceki günün kapanışından %5’in üstünde veya altında bulunuyorsa, bu hisse senedinin tümü küstahtır. Unutmayın, ertesi gün hisse senedi satın alırsanız, fiyat sürekli değiştiği için bu fiyata almanız garanti edilmez. Kapanış yalnızca geçmiş performansın bir göstergesi ve aşırı koşullar haricinde, ödemeyi umacağınız fiyatın bir göstergesi olarak hizmet eder.

Sütun 12: Net Değişim (Net Change) – Bu, önceki günün kapanış fiyatından hisse senedi fiyatındaki doların değer değişimidir.

İnternette Hisse Senedi Fiyatları

Günümüzde, internetten hisse senedi almak daha elverişlidir. Çoğu site gün boyunca güncellendiğinden size daha fazla bilgi, haber, grafik, araştırma vb. bilgileri vererek bu yöntem üstünlük sağlıyor.

Hisse senedi fiyatlara ulaşmak için şirketin ticker sembolünü Yahoo! Finans, CBS Marketwatch veya MSN Money gibi herhangi bir büyük finansal sitenin arama kutusuna girmeniz yeterlidir.

Aşağıdaki örnek Yahoo Finance sitesinden Apple’ın (AAPL) hisse senedi fiyatını göstermektedir:

Sonraki Ders: 8. Hisse Senedi Değerlemesi