Hindistan hava kirliliği açısından dünyanın en kirli ülkelerinden biridir. Enerji departmanı bir blog yazısında, havayı temizleme girişiminde gazla çalışan araç satışını durdurmak için “iddialı” bir hedef belirlediğini söyledi.

Ülkenin ekonomisi patladığında, yeni endüstriler ve banliyöler havaya şaşırtıcı oranlarda kirleticiler yaymışlardır. Şimdi, 1.3 milyarlık nüfusu acı çekiyor. Bir tahmine göre Hindistan’ın havası yılda 1.2 milyon kişinin ölümüne sebep oluyor. Doktorlar, ülkenin başkenti Yeni Delhi’de havayı solumak, günde 10 sigara içmeye benzediğini söyledi.

Hindistan’ın enerji bakanı Piyush Goyal, geçtiğimiz günlerde, ülkenin birkaç yıl için sübvansiyonlar sunarak elektrikli otomobil çabasını kolaylaştırmaya yardımcı olacağını söyledi. “Bundan sonra,” dedi, “elektrikli taşıtların maliyeti kendileri için ödemeye başlayacak.”

Hükümetin Ulusal Elektrik Hareketliliği Görev Planı, 2020 yılına kadar elektrikli ve hibrid otomobillerin yıllık satışlarının 6 milyon ila 7 milyon arasında olmasını istiyor.

Tesla henüz Hint pazarına henüz girmedi, ancak Musk sık sık orada mağaza açma planlarından bahsetti. Bu yılın başlarında bunun yaz başından itibaren gerçekleşebileceğini belirtti ancak bu planlar ertelenmiş gibi görünüyor.

Anand Mahindra “Ne kadar güzel – daha yeşil” diye yazdı.

Yollarda elektrikli otomobil sayısını agresif bir şekilde artırma planları, Hindistan’ın daha yeşil bir şekilde gitmeye çalıştığı yollardan sadece birkaçı. Hükümet ayrıca, güneş enerjisi kapasitesini genişletmek için büyük çabalar sarf etmeye devam ediyor.