İş kurmak için harekete geçen herkesin karşısındaki ilk ve en büyük problemi genellikle sermaye sıkıntısıdır. Para kazanma için kurulacak olan iş yerinin büyük bir yatırıma ihtiyaç duyuyor olması işletme sahibi olmak isteyenlerin büyük zorluklar yaşamasına sebep olmaktadır. Bankalar geçici süre ile bu tür sıkıntılara çözüm sunmalarına rağmen geri ödeme zorunluluğunun olması ve ödeme planlarının kişilerin bütçesine uymaması finansal açıdan insanların zorlanmasına yol açabilmektedir.

Yeni yatırım yapmak isteyenler bu sebeplerden dolayı son yıllarda hibe kredilerine daha büyük bir ilgi göstermeye başlamışlardır. Girişim fikirleri orjinal olan kişiler kendi projeleri için devlete başvuru yaptıkları zaman hibe kredilerinden yararlanabilmektedirler. Ciddi bir sermaye elde edilebilen hibe kredilerinin geri ödeme şartı da bulunmamaktadır.

Hibe kredisini alabilmek için ilk önce projenizin mevcut olması gereklidir. Kazançlı olabilecek ve yararlı bir projeye sahipseniz devlet yetkilileri projenizi inceleyerek uygun gördükleri takdirde sizlere hibe kredinizi verirler.

Herhangi bir iş fikriniz veya projeniz mevcut değil ise KOSGEB danışmanlarına başvurarak yeni iş fikirleri almayı da deneyebilirsiniz. Hibe krediniz için gerekli olan işlemler KOSGEB veri tabanına kayıt işleminizi yapmanızdan sonra başlamaktadır.

Hibe Kredisi için İş Projesi Şart mı?

Eksiksiz bir şekilde doldurmanız gereken bu başvuru formunda en ufak bir hata olduğu takdirde başvurularınız iptal edilmektedir. Ayrıca başvuru yapacak olan kişilerin firmalarını da açmış olmaları gereklidir. Girişimcilik destek programında verilen eğitimleri tamamlamış olmanız ve firmanız adına İŞGEM’e kayıt yapmış olmanız da aranan şartlar arasında yer almaktadır.

İşiniz mevcut olarak başlangıç seviyesinde bir iş ise bulunduğunuz yerdeki en yakın KOSGEB bürolarından başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Başvurunuzu yapmadan önce İŞKUR kaydınızın olması gerektiğini de unutmayın. İŞKUR kaydınızı ve kurs desteğinizi gerekli şekilde gerçekleştirdikten sonra girdiğiniz sınavda başarı oranı yüksek sonuçlar elde ederseniz hibe kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Krediniz değerlendirilirken projenizin hangi oranlarda kazanç getireceği de göz önünde bulundurulmaktadır.

İş fikrinize hala karar veremediyseniz hibe kredinizin başvurusunu yapabilmek için gerekli olan fikirleri profesyonel danışmanlık hizmeti vermekte olan kişilerden de alabilirsiniz.