Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Ekonomide Bugün

Hibe nedir?

Hibe bir kuruluş veya şahıs tarafından verilen fakat kredi de olduğu gibi geri ödemesi olmayan döviz anlamına gelmektedir.

Kredi nedir?

Kredi bankalar veya devlet kuruluşları tarafından verilen geri ödemesi olan dövizdir.

Hibe ve kredi almak için ne yapılmalıdır?

Hibe ve krediyi veren kuruluşların devlet kuruluşları olduğunu belirtmek gerekmektedir. Ne yazık ki bankalar hibe ödemesinde bulunmamaktadır. Ancak devlet kuruluşları hibe ve kredi olanağı tanımaktadır. Devletin hibe ve kredi olanağı tanıma sebepleri arasında vergiden ve KOBİ yetiştirme durumlarından söz edilebilmektedir. İlk olarak vergi konusunu açmak gerekirse devlete vergi ödeyen ticari kuruluşlar bünyesine göre vergi miktarını belirlemektedir. Yani büyük çapta iş yapan ticari kuruluşlar devlete daha çok küçük çapta iş yapan ticari kuruluşlar daha az vergi ödemektedirler.

Dolayısıyla da devletin hazinesine bu yönden para girmektedir. Diğer bir durum ise KOBİ meselesidir. KOBİ olmak için elbette iş yeri ticarete açıldıktan sonra bir müddet zaman geçmesi gerekmektedir. KOBİ olan işletmeler bir ülkenin gelirinin yarısından çoğunu karşılamaktadır. Birde ihracat turlarına başlamışlarsa elbette ülkesine daha da gelir getirecektir.

Bu yönden de devlet hazinesine para girmektedir. İşte bu sebeplerden ötürü devlet vatandaşlarına hibe ve kredi vermektedir. Aklında bir fikri olan herkes kendi işinin patronu olsun diye devletten ilk etapta hibe almaktadırlar. İşyerini büyütmek isteyen hibe alan kişiler belli bir müddet sonra kredi olanağından da yararlanabilmektedirler.

Hibe ve krediler devlet kuruluşu olan KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. KOSGEB’den hibe kredi alacak kişiler öncelikle KOSGEB’in girişimcilik kursuna kayıt yaptırmalıdırlar. Fakat üniversite de uygulamalı girişimcilik dersi alan kişiler KOSGEB’in girişimcilik kursundan muaf olmaktadırlar. Girişimcilik kursu ile kursiyerlere girişimcilik sertifikası verilmektedir. Bundan sonra ki aşamalar iş planının hazırlanması KOSGEB birimine sunulması ile devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ