Hızlı Geçiş Sistemi kelimelerinin ilk harflerinden oluşan HGS köprülerde yaşanan uzun kuyrukların yarattığı kargaşayı önlemek için geliştirilmiş özel bir sistemdir. Bu sistemde özel kartlar kullanılmakta arabaların ön camlarına yapıştırılan bu kartlar sayesinde köprü geçiş ücreti sırada beklemeden geçiş esnasında tahsil edilmektedir.

Kartın içinde yer alan tutarın bitmesi durumunda geçiş yapıldığı takdirde cezalı duruma düşüleceği için mutlaka HGS sorgulama düzenli olarak yapılmakta ve bu sayede içindeki bakiye takip edilmelidir. Peki, HGS sorgulama nasıl yapılır? Bu amaç için kurulmuş olun HGS internet sitesi üzerinden günün dilediğiniz bir saatinde HGS bakiye sorgulama yapmanız mümkündür.

Buna ek olarak HGS bakiye sorgulama telefon numarası olan 0850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaralı telefondan da sorgulama yapmanız mümkündür. HGS internet sitesi üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişilerin ise kartlarını teslim aldıkları kimlik numarası üzerinden ve HGS kart numarası ile kayıt işlemlerini yapmaları mümkündür. HGS ürünü bulunmayan kişilerin ise HGS bakiye öğrenme servislerine üye olmalarına izin verilmemektedir.

Yeni HGS Nereden Alınır?

Eski aracını satan kişilerin yeni bir HGS kartı satın almaları gerekmektedir. Eski kartta var ise kalan bir bakiyenin bulunması durumunda 7 iş günü içinde bu bakiye yeni karta aktarılmakta ve kişinin yine bu bakiyeyi kullanmasına olanak sağlanmaktadır.