Hızlı Geçiş Sistemi kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan HGS otoyollarda ve paralı geçiş yapılan tüm sistemlerde oluşan uzun bekleme kuyruklarını ortadan kaldırmak için geliştirilen özel bir sistemdir. Bu sistemde aracın dikiz aynası seviyesine takılan bir cihaz sayesinde hiç beklemeden geçiş yapılması sağlanır.

Cihaz geçiş yapılan noktada bulunan diğer eşleşen cihaz ile beraber okunur ve köprü ya da otoyol geçiş ücretleri araca takılı olan cihazda bulunan bakiyeden otomatik olarak düşülür. Ancak HGS cihazında yetersiz bakiye olması ya da cihaz bulunmamasına rağmen HGS gişeleri üzerinden geçiş yapılması gibi durumlarda HGS cezası kesilir. Bu gibi olumsuzlukları yaşamak istemeyen kişilerin ise mutlaka HGS cezası yememek için ya bakiyelerini düzenli olarak kontrol etmeleri ya da HGS cihazı bulunmuyorsa bu gişelerden geçmemeleri çok önemlidir.

Bir diğer merak edilen soru ise HGS cihazının farklı arabalarda kullanılıp kullanılamayacağı sorusudur. Peki, HGS farklı araçlarda kullanılabilir mi? Kayıt edilen her HGS cihazı belirli bir plakaya atandığı için aynı HGS cihazının başka bir araçta kullanılması söz konusu değildir. Yani HGS farklı plaka taşıyan bir başka araçta kesinlikle kullanılmamalı kişinin birden fazla aracı bulunuyor ise her araca kendi plakası ile eşleyen yeni bir cihaz alması gerekir.