Bankalar hiçbir yasal dayanakları olmamasına rağmen banka hesaplarından yıllık işletim ücreti tahsil etmeyi sürdürmektedir. Kesilen bu paralar bankalara göre farklılıklar göstermekle beraber ortalama olarak yıllık 100 lirayı aşmaktadır. İtiraz etmeniz halinde ise bankalar bu tutarı geri ödemekle yükümlüdür. Peki, hesap işletim ücreti iadesi nasıl alınır?

Bankadan hesap işletim ücretini geri almak için yapmanız gereken ilk şey bankaya itirazda bulunmaktır. Banka bu itirazınızı kabul ederek ücret yatırabileceği gibi aynı zamanda itirazı reddedebilir ki tüm bankalar itiraz ederek bu ücreti ödeyemeyeceklerini diler getirir. Bu itirazın ardından hesap işletim kesintisinin dekontu ile beraber bağlı bulunduğunuz kaymakamlık binasının içerisinde yer alan tüketici hakları hakem heyetini ziyaret ederek kartı itiraz hakkını kullanmanız gerekir.

Burada sizden hesap işletim ücreti iade dilekçesi yazmanız istenir. Bu dilekçe ile geriye dönük 10 yıl boyunca bankanın sizden kestiği tüm yıllık işletim ücreti masraflarını talep etme hakkınız bulunmaktadır. Bu nedenle hesap işletim ücreti iade dilekçesi yazarken bu dekontları da yanınızda bulundurmanız gerekir. Yazdığınız dilekçe hakem heyeti tarafından incelenir ve heyet sizin lehinize karar verecektir. Tüketici hakları hakem heyetinin kararına rağmen banka borcu ödememe yoluna giderse bu durumda konuyu bir üst mahkemeye yani Tüketici Mahkemesine taşımanız gerekir. Tüketici mahkemesi şimdiye kadar yapılan tüm başvurularda tüketicilerin lehine karar vermekte olup sizde bu konuda cesur olarak hakkınızı aramaya devam etmelisiniz.