Banka hesabı bulunan kişiler ile bankaları sık sık karşı karşıya getiren sorunlardan biride hesaplardan kesilen hesap işletim ücreti tutarlarıdır. Özellikle de hesaptan otomatik ödeme talimatı veren ve kredili mevduat hesabı kullanmayan kişilerin faturalarında ödeme sorunu oluşmasına neden olan ya da hesaptan talimatlı olan diğer pek çok işlemi sıkıntıya düşüren bu uygulama ne yazık ki bankalar tarafından ısrarla devam edilen bir uygulama olarak dikkat çekmektedir.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Bankaların açmış oldukları hesaplardan yılın belirli dönemlerinde düzenli olarak tahsil ettikleri hesabın işletimine ait masraflara mahsuben yapılan kesintilerdir. Ne yazık ki yapılan kesinti tutarının her yıl büyük artışlarda son derece yüksek rakamlara çekilmesi bugün pek çok kişinin mağdur olmasına neden olmaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Banka 

Gelen yoğun eleştiriler ve açılan karşı davalar soncunda bankalar farklı çözüm yolları geliştirmeyi sürdürmektedir. Özellikle de internet üzerinden işlem veren şubesiz bankacılık sistemleri olan enpara.com ve CepteTEB uygulaması gibi uygulamalar sayesinde sıfır masraf ile bankacılık işlemlerinin sunulması büyük beğeni toplamaktadır.

Bu tip uygulamalarda hesap işletim ücretsiz banka hizmetlerinin sunulmasına olanak sağlanırken aynı zamanda ücretsiz EFT ve ücretsiz havale gibi pek çok ek hizmette sunulmaktadır. Şube üzerinden hizmet sunan diğer bankalarda ise ya hesabın sürekli olarak aktif tutulması, belirli bir tutarda paranın sürekli hesapta açıkta tutulması ya da otomatik fatura ödeme talimatı verilmesi gibi kriterler istenmektedir.