Henry Ford tüm zamanların en ünlü iş adamlarından biridir.

Amerikalı sanayici ve Ford Motor Company’nin kurucusu olan Henry Ford’un öngörüsü, ulaşım endüstrisinde devrim yarattı ve birçok insanın ilk otomobillerini satın almalarını sağladı.

Ancak Henry Ford’un yöntemleri ve iş etiği günümüzün iş dünyası ile ne ilgisi var? Yüz yıllık bir süreç bize modern çağda daha iyi girişimci ve şirket sahibi olma konusunda ne öğretebilir? Belki de şaşırtıcı derecede hayal ettiğinizden daha fazla.

Bu yazıda, Ford’un iş çabalarına uyguladığı bazı yöntemlerine ve hepimizin daha başarılı olabilmesi için bu yöntemlerin bize nasıl yardımcı olabileceğine bakalım.

İnovasyon = Başarı

“İcraata geçilmezse vizyon sadece halüsinasyondur.” – Henry Ford

blank

Yirminci yüzyılın başında Henry Ford montaj hattı tekniğini otomobil dünyasına getirdi. Teknik o kadar başarılıydı ki, benzersiz bir ölçekte seri üretimi sağlıyordu.

Bununla birlikte, Henry Ford’un bir mucit olmadığını hatırlamak önemlidir; o bir yenilikçiydi. Otomobil veya montaj hattını icat etmedi, ancak üretilip kullanılma biçiminde devrim yarattı. Halihazırda var olan bir şeyi alma, geliştirme ve yeni bir şey olarak yeniden satma vizyonuna sahipti.

Bu, fikirler için sıkışıp kalmış olan herkes için önemli bir ders işlevi görebilir, çünkü Henry Ford, değişiklik ve iyileştirmenin bize eşit derecede hizmet edebileceği durumlarda tekerleği yeniden icat etmenin gerekli olmadığını kanıtladı. Bu mesleki vizyonun gücüne inanma ve fırsatlardan nasıl yararlanacağını anlama ile ilgilidir.

Büyük girişimciler sadece fikirleri harekete geçirmekle kalmaz aynı zamanda zihinsel olarak onlara bağlıdırlar. İnanılmaz bir fikre sahip olmak iyidir ancak bu fikri uygulama aşaması üzerinden görebilmek de önemlidir.

Pazarınızı Bilin

blank

Henry Ford, ürününe karar verdikten sonra müşteri tabanını araştırarak ve bunları inşa etmeden önce ilk motorlu taşıtlara olan ilgisine bakarak uzun zaman harcadı. Müşterilerini anlayarak, onların farkında bile olmadığı bir soruna çözüm getiren ürünü sunarak zaman ve paradan tasarruf edebileceğini biliyordu. Bir zamanlar şaka yaparak şöyle demişti: “İnsanlara basitçe ne istediklerini sorsaydım, bana daha hızlı at istediklerini söylerlerdi!”

Ders gayet açıktır: Biraz araştırma yapın, ürün veya hizmetleriniz için ilgi/talep olup olmadığını öğrenin ve dinlemeyi öğrenin, böylece sunmanız gereken şeyleri geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

Hedef pazarınızı belirlemenin yanısıra tanıtımın önemini ve hizmetlerinizi veya ürünlerinizi nasıl sattığınızı da göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Model T Ford 1 Ekim 1908’de piyasaya çıktığında Henry Ford, mevcut tüm gazetelerin yeni ürüne ilişkin hikayeleri ve reklamları yayınlamasını sağlayacak büyük bir tanıtım kampanyası hazırlamaya karar verdi. Akıllı bir pazarlama ve hızla büyüyen olumlu bir ittifakın bileşimi 1918 yılına kadar Amerika’da sahip olunan tüm arabaların yarısı Model T idi.

Açıkçası burada daha küçük bir ölçekten bahsediyoruz, ancak potansiyel ve mevcut müşterilerle nasıl etkileşim kurduğunuz da aynı derecede önemlidir. İyi bir web sitesine sahip olmak, blogunuzu düzenli olarak güncellemek ve sosyal medya sitelerinde güçlü bir itibara sahip olmak, bunların hepsi çok düşük bir maliyetle tanıtım yapabileceğiniz yollardır. Şirketinizin “Hakkında” sayfasını mükemmel bir şekilde hazırlamak kadar basit bir şey ya da ilgili bir sitede konuk yazarlık yapmanız işinizin büyümesine yardım edebilir.

İtibar, İtibar, İtibar

“Yapacağınız şey üzerine itibar inşa edemezsiniz.” – Henry Ford

blank

Serbest meslek sahibi veya iş adamı/kadını olduğunuzda itibar her şeydir. İtibar ve tavsiyede genellikle ağız yoluyla yapılır, bu yüzden tutarlılık ve hizmet kalitesi, birlikte çalıştığınız her müşteride aynı kalmalıdır.

Henry Ford’un montaj hattı yöntemi, üretilen binlerce otomobilin stil, kalite ve güvenilirlik açısından özdeş olmasını sağlamıştır. Müşteri memnuniyetinin ve konuşulan sözcüğün gücünü anlamıştı ve ilkelerini iş gücüne aşılamıştır. Henry Ford bir zamanlar “Kalite, kimse bakmadığı zamanda da doğru olanı yapmak demektir.” demişti, ve bu doğrudur, çünkü iş ahlakınız her zaman değişmeden kalmalıdır.

Fakat kalite yalnızca icrayla ilgili değildir; bu fikri bir düşünce yapısı olarak kucaklamak ve sunduğunuz hizmetin tam merkezinde yer alan bir alışkanlık haline getirmekle ilgilidir. İşin kalitesini az da olsa düşürecek şekilde masrafları kısmak veya standartların altında hizmet sunmak zor kazanılan itibara zarar verebilir. İş dünyası, tasarım gereği sonuç odaklıdır, bu nedenle güvenilir bir kişiliğin yaratılması ve sürdürülmesi başarının ayrılmaz bir parçasıdır.

Elbette, işler bazen ters gidebilir, ancak Henry Ford’un söylediği gibi “Başarısızlık basitçe yeniden fakat daha akıllıca başlama fırsatıdır.”

Herkes başarısızlıkla karşılaşabilir, fakat girişimcileri diğerlerinden ayıran şey onunla nasıl baş edeceğidir. Henry Ford’un aslında Ford’dan önce iki şirketi vardı. İkisi de başarısız olmuştu, fakat devam etme fikrinde kararlıydı ve inançlıydı. Hatalarını kabullenerek dikkatli gözlem ve deneme yanılma süreci ile öğrendi.

Verimlilik Kraldır

blank

Ford, verimli çalışmanın gücü konusunda büyük bir inanca sahipti. Henry Ford bugün Fordizm’in modern konsepti ile anılır. Fordizm verimli, standartlaşmış bir seri üretim yöntemine dayanan bir sistemdir.

Kısacası Ford, çalışanlarının verimliliğini en üst düzeyde tutarak maksimum çıktı seviyesine ulaşabileceğini fark etti. Bunu, daha iyi maaşlar ve azaltılmış çalışma haftası ile teşvik sadakatiyle gerçekleştirdi.

Hedeflerinize Doğru Hareket Edin

blank

Hedeflerine ulaşmak için başarılı iş adamları/kadınları çevrelerindeki dünyayı ve rakiplerinin işleyiş biçimini sürekli gözlemlemektedirler. Henry Ford bir keresinde “Öğrenmeyi bırakan herkes yaşlıdır, ister yirmi yaşında olsun, ister seksen. Öğrenmeye devam eden herkes genç kalır.” demiştir.

Ford öğrenme ve mesleki gelişim konusunda uzmandı. Ford Motor Company şirketini kurmadan önce, günden güne çırak mühendisi olarak eğitildi ve geceleri muhasebe eğitimi almıştır. Hayatının hangi yönde olmasını istediğini biliyordu ve oraya ulaşmak için uzun vadeli ve hesaplı planlar yaptı.

Seçtiğimiz sektörlerdeki trendleri öğrenmek ve onlara uyum sağlamak çok önemlidir. Boş durmak kaçırılmış bir fırsat anlamına gelebilir.

Öğrenme yoluyla gelişme, yeni fikirleri üretebilir, yani hedeflerinize uyum sağlamanız ve onları iyileştirmeniz lazım.

Henry Ford’a bakın. Gençken, babası emekli olduktan sonra aile çiftliğini devralması bekleniyordu. Ancak bu, ciddiye almadığı bir işti ve sonra hayatında sevdiği tek şeyin annesiyle vakit geçirmek olduğunu yazmıştı. Geleneksel kalıptan uzaklaştı ve hayallerini takip edebilmesi için toplumun kendisine yönelttiği beklentiye karşı gelmişti.

Hayallerinize bağlı kalmak ve hedef belirlemek önemlidir; çünkü bu, işinizi ileriye taşımak için odaklanmanızı ve motive olmanızı sağlar.