Devlet hayvancılık yapanlara yüzde 80 hibe desteği verecek. Hibe desteği hayvan alımlarında yüzde 80, hayvan barınağı inşaatlarında yüzde 50 olacak. Hükümetin bu kararı Resmi Gazetede yayımlanmış ve yürürlüğe girmiş durumda.

Hayvan yetiştiriciliği yapanlara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hibe verilecek ve yetiştiriciler desteklenecek. Bu destek aslına bakarsanız Konya Ovası Projesi, Doğu Karadeniz Projesi, Doğu Anadolu Projesi ve Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamına giren illerde geçerli olacak.

Hayvan Alımına Yüzde 80, Barınak İnşaatına Yüzde 50 Destek

Hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlere canlı hayvan alımı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen en üst limit üzerinden yüzden 80 hibe desteğinin verilmesi planlanıyor. Bu destek yazımızda belirttiğimiz gibi projeler kapsamına giren illerde hayvancılık yapan kişilere verilecek. Ayrıca yeni hayvan barınağı inşa etmek isteyen kişilere yine bakanlığın belirlediği en üst limit üzerinden yüzde 50 hibe desteğinin verilmesi söz konusu.

Konya Ovası Projesi, Doğu Karadeniz Projesi, Doğu Anadolu Projesi ve Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamına giren illerde bulunan ve hayvanlar için yeni bir barınak inşa etmek isteyen kişiler bakanlıktan yüzde 50 hibe alabilecekler. Damızlık sığır, koyun, keçi yetiştiriciliği yapanlar yeni ağıl ve ahır inşaatları için, ağıl ve ahır tadilatları için ya da bu gibi barınaklarını büyütmek amacıyla hibe alabilecekler.

Hayvancılık İçin Hibe Nasıl Alınır?

Hayvancılık için hibe almak istiyorsanız Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının istediği koşulları sağlamanız gerekiyor. Hayvancılık yapmak isteyen kişilerin işe sıfırdan başlayarak bu hibeyi almaları biraz zor. Bu yüzden öncelikle gerekli şartlardan haberdar olmanız gerekmekte.

  • Hibe alabilmeniz için öncelikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Türkvet veritabanına ve Koyun, Keçi Kayıt Sistemine en az bir yıl süreyle kayıtlı olmalısınız.
  • Hayvancılık hibe desteği için belirli sayıda hayvan sahibi olmanız zorunludur. Bu hayvan sayıları bakanlık tarafından belirlenmiştir. Buna göre hibe alabilmek için en az 10, en çok 49 baş anaç sığıra ya da en az 100, en çok 200 baş anaç koyun ve keçiye sahip olmalısınız.
  • Bakanlığın belirlediği sayıda hayvan kapasitesi ile hayvancılık yapmanız şarttır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının belirlediği koşullara uygun şekilde hayvancılık yapan bir hayvan üreticisi olduğunuzun belirlenmesi hâlinde hibe desteği almanız mümkündür.

Hayvancılık Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hayvan üreticilerinin hibe desteği almak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Ancak başvuru zamanı önemlidir. Çünkü hibe başvuruları her yılın Ocak, Şubat, Mart, ayları içinde alınmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yaptığınızda projelerinizi de sunmanız gerekmektedir. Projeniz kabul edildiğinde size hibe desteği için tebliğ gönderilecek ve size projenizi gerçekleştirmeniz için bir yıl süre verilecektir. Bu süre içinde canlı hayvanlarınızı almanız ve barınak inşaatınızı tamamlamanız şarttır.