Hayvancılık kredisi iki farklı şekilde kullanılabilmektedir. Bunlardan ilki ve en çok ilgi göreni hibe hayvancılık kredisi paketleridir. Bu krediler hibe krediler olduğu için ya tamamen geri ödemesiz krediler olarak kullanılmakta ya da ertelemeli ve faizsiz kredi desteği verilmektedir. Ancak bu kredilerin kullanımı için hem krediye başvuruda bulunan kişilerin belirli nitelikleri taşımaları hem de çok iyi bir proje sunması gerekmektedir.

Yani verilen hibe hayvancılık destekleri için kesinlikle sıkı çalışılması, gerekirse bir hibe projesi üreten firmalardan destek alınması ve konu hakkında etraflıca bir araştırma yapıldıktan sonra kredi başvuru formu doldurulmalıdır. Ne yazık ki özellikle de büyükbaş hayvan üretimi için yetiştirici sayısının azalması ile beraber devlet teşvik kredileri ile bu üretimi yeniden canlandırarak yükselen et fiyatları için frene basmaya çalışırken kredi desteği ile üreticileri teşvik etmeye çalışmaktadır.

Bir diğer seçenek ise bankalar tarafından belirli faiz oranları ile kullandırılan hayvancılık kredisi paketleridir. Hayvancılık kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası öne çıkmakta olup Ziraat Bankası hayvancılık kredisi paketleri hem esnek vade seçeneklerine hem de düşük kredi faiz oranlarına sahiptir. Denizbank hayvancılık kredisi paketleri de yine bu bankanın ardından uygun faiz oranları ile hayvancılık kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.