Hayat Sigortası Nedir? Hayat Sigortası Tanımı

Hayat Sigortası Nedir? Neden Hayat Sigortası Yaptırmak Gereklidir?

Hayat sigortası, sigorta şirketinin belirli bir aylık prim karşılığında sigortalı olacak olan kişinin sözleşme içerisinde belirtilen haller durumunda hayatını kaybetmesi ya da sözleşmede belirtilen süre içerisinde daha uzun hayatta kalması durumunda kişilere belirlenen miktarlarda yapılan ödemeleri kapsayan bir sigorta türüdür. Hayat sigortası, kişilerin başlarına beklenmedik bir durumunda gelmesi halinde, kişi ya da kişinin sevdiklerini güvence altına almanın haricinde kişilerin tasarruf yapmalarını da sağlamaktadır.

Hayat Sigortasından Kimler Faydalanabilmektedir?

Hayat sigortasından birikim yapmak isteyen veya yaşadığı süre içerisinde istenmeyecek durumlar ile karşılaşma ihtimaline karşılık kendisini güvence altına almak isteyen her kişi faydalanabilir. Bazı teminat türlerinde sağlıklı olma koşulu da aranabilmektedir.

Hayat Sigortası ile Hangi Teminatlara Sahip Olunabilmektedir?

Hayat sigortası hizmetleri ile kişilerin hayatta kalma, hayatının sona ermesi, kaza, yaralanma, engelli duruma girme gibi durumlarda teminat sahibi olabilirler. Teminatlar yapılan sözleşmelere göre değişiklik göstermektedir.

Hayat Sigortası Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişiler hayat sigortası yaptırırlarken teklif formunda yer alan sorulara doğru yanıtlar vermesi ve sigorta firmasına bildirmeleri oldukça önemlidir. Aksi durumda sigorta firması sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Bu nedenle teklif formlarında yer alan sorulara doğru yanıtlar verilmesi önemlidir. Çünkü gerekli araştırmalar zaten sigorta firması tarafından araştırılmaktadır. Aynı zamanda kişiler hayat sigortası yaptırırlarken kendilerinin ve sigorta şirketinin hakları konusunda poliçe ve eklerinde yer alan genel şartları okuyarak bilgi sahibi olabilirler ve hakları konusunda gerekli sözleşmeleri yapabilirler.

Kişiler kendilerinin haricinde diledikleri kişi ya da sevdikleri adına hayat sigortası yaptırabilirler. Bunun için sigorta yaptırılacak kişinin kimlik bilgilerini içeren resmi bir evrak ile başvuru yapılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Akbank'tan Üç Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.