Havale Nedir Nasıl Yapılır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Havale Nedir

Günümüzde en çok kullanılan para alma ve para gönderme yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı banka üzerindeki bir hesaptan başka bir hesaba para gönderme işlemine havale denilmektedir. Örnek verecek olursak; sizin X bankasından hesabınız var ve para göndermek istiyorsunuz. Havale yapabilmeniz için para göndereceğiniz kişinin de X bankasından hesabı olması lazım. Havale genellikle EFT ile karıştırılmaktadır. EFT, farklı bankalardaki bir hesaptan başka bir hesaba para gönderme işlemidir. Örnek verecek olursak; sizin X bankasında hesabını var ancak para göndereceğiniz kişini Y bankasında hesabı var. X bankasından Y bankasına yapılan para gönderme işleminde EFT denilmektedir.

Havale Nasıl Yapılır

Havale işlemleri ATM’lerden yapılabildiği bankaların web sitelerinden veya mobil uygulamalardan yapılabilmektedir. Her bankanın havale yolu farklı olabilir. Ancak genellikle havale işleminde, Hesap Numarası veya IBAN numarası ile işlem gerçekleştirilebilmektedir. Hesap Numarası ile havale işleminde, hesap numarası, şube numarası, alıcının adı ve soyadı ile tutar bilgileri girilmektedir. Bu bilgileri girip ister mobil uygulamalardan istersek de ilgili bankaların web sitelerinden yapabilirsiniz. IBAN ile yapılan havale işleminde ise IBAN numarası, alıcının adı ve soyadı ile tutar bilgileri girilmektedir. Herhangi bir sorun olmadığı sürece havale işlemi anında gerçekleşir. Sorun olması durumunda ise gönderilen hesaptan tutar çekilip alıcı hesaba yatırılır.

Havale İşlem Ücretleri ve Saatleri:

Havale saatleri genellikle 08:00 ile 17:00 arasında gerçekleştirilebildiği gibi bazı bankalarda 12 saat veya 24 saat havale yapma imkanı bulabilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanacak olursak sık kullanılanlara eklendiği takdirde 1 dakikadan daha az bir sürede istediğiniz hesaba hemen para havalesi yapabilirsiniz. Havale nedir ve nasıl yapılır öğrenmiş olduk. Havale işlemleri yaparken göz önünde bulundurmanız gerekenler bunlardır.

24 Saat Havale İmkânı Olan Bankalar:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   BES Otomatik Katılımda İkinci Dönem

1. Yapı Kredi

2. Türkiye Finans

3. Garanti Bankası

4. Halkbank

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.