Hasta Muayene Ücretlerine Zam Geldi

Borsa Ne İşe Yarar?

SGK hasta muayene ücretlerine zam yaptı. Böylece muayene ücretlerine yüzde 20 ila yüzde 60 oranında zam geldi. Yeni muayene ücretleri hakkında bilgi almak için yazımızı okuyun.

SGK hasta muayene ücretlerine yüzde 20 ila yüzde 60 oranında zam yaptı 2017 yılına girdiğimizin ikinci günü hemen zamların uygulanmasına başlanmış oldu. Memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 3, SGK ve Bağ Kur emeklilerinin maaşlarına yüzde 4,73 oranlarında zam yapılırken muayene ücretlerine bu kadar yüksek oranda zam yapılması herkesin dikkatini ve tepkisini çekti. Üstelik 2017 yılı asgari ücret 1404 TL şeklinde belirlenirken hemen hemen tüm ürünlere ve hizmetlere yüksek oranlara zam gelmesi oldukça şaşırttı. Hatırlayacağınız gibi trafik cezalarından vergilere kadar hemen hemen her şeyin 2017 yılında zamlı olacağını yazmıştık. Ancak her yeni yıla girdiğimizde bu zamlarla karşılaşmaya alıştığımız için bu bize artık çok şaşırtıcı gelmiyor. Yazımızın devamında SGK tarafından yapılan zamların sonrasında muayene ücretlerinin net olarak ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yeni Muayene Ücretleri

Devlet hastanelerinde muayane olursanız artık 5 TL yerine 6TL ödeyeceksiniz. Eğer  özel hastanede muayene olursanız 12 TL yerine 15 TL ödeyeceksiniz. Bu karar 31 Aralık 2016 tarihinde yani herkesin yeni bir yıla girmek için heyecan yaşadığı bir günde resmî gazetede yayımlandı.

SGK muayene katılım paylarına zam yaptı. Bildiğiniz gibi bu katılım payı emeklilerin maaşlarından kesilmekte ve çalışanlardan eczanelerde alınmakta. İşte bu muayene katılım paylarına SGK tarafından zam yapıldı. Yüzde 20 oranında yapılan bu zam sonrasında devlet hastanesinde muayene olma ücreti 6 TL oldu. Araştırma hastanelerinde muayene olma ücretine yüzde 40 oranında zam yapıldı ve önceden 5 TL olan ücret şimdi 7 TL oldu. Üniversite hastanelerinde muayene olma ücretine yüzde 60 oranında zam yapıldı ve önceden 5TL olan ücret 8 TL oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Akbank'tan Üç Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi

SGK tarafından muayene ücretlerine yapılan bu zam hemen hemen hiçbir vatandaşı memnun etmedi. Üstelik bu haber Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan’ı da memnun etmedi. Saydan, muayene ücretlerine yapılan bu zammın ülkenin ekonomik koşullarına aykırı olduğunu söyledi. Üstelik muayene ücreti tahsildarlığı yapmaktan bıktıklarını da konuşmasına ekledi.

Nurten Saydan konuşmasında en çok yaşanan sorunlara dikkat çekerek eczanelerden tahsil edilen muayene ücretinin SGK tarafından eczane faturalarından kesildiğini vatandaşa anlatmakta zorlandıklarını belirtti. Ayrıca vatandaşların bu tahsilata itiraz ettiklerini de söyledi. Eczanede gereksiz tartışmalar ve gerginlikler yaşandığını belirtti.

SGK tarafından yapılan bu zammın ileriki tarihlerde Türkiye’deki bütün vatandaşlar tarafından öğrenilmesinden sonra zamma itiraz eden kişilerin sayısında artış yaşanabilir. Maaşlara yapılan zammın kat kat üstünde olan bu zam, özellikle insanların almaya mecbur oldukları bir hizmete yapıldığı için son derece rahatsız edici bir hâle gelebilir. Ayrıca ekonomik alanda yaşanan olumsuz gelişmeler bu zam oranını katlanılmaz bir hâle getirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.