Harcamalarınızı kısmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Bu yöntemleri doğru ve kararlı şekilde uygulayarak harcamalarınızı yönetebilirsiniz. 

Para harcamak günümüzde oldukça kolay hâle gelmiştir. Ayrıca kolayca önlenemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Bunun nedeni tüketebileceğimiz çok ürün ve alabileceğimiz çok hizmet olmasıdır. Teknoloji geliştikçe imal edilen ürün sayısı artmış, insanların hizmetlere ulaşma olanağı artmıştır. Bunların tümü paramızı çok kolay bir şekilde harcamamıza ve satın alabileceğimiz çok fazla sayıda ürüne ve hizmete kolayca ulaşabilmemize neden olmaktadır.

Teknoloji geliştikçe ve internet kullanımı yaygın hâle geldikçe firmalar müşterilerine ulaşma konusunda çok zorluk yaşamaz hâle gelmiştir. Çünkü artık insanlar aradıkları bir ürün ya da hizmet olduğunda onu hemen arama motoru aracılığıyla arayabilmektedirler. Firmalar da verdikleri reklamlar ve kullandıkları çerezler sayesinde müşterilerin neye ihtiyacı olduğunu anlayarak o müşteriyi kendi internet sitelerine çekebilmektedirler. Müşteriler işte bu şekilde e-ticaret sitelerine girerek istedikleri ürünü ya da hizmeti kolayca satın almaktadırlar.

İşte tüm bu kolaylıklar aradığımız her şeye her an her yerde ulaşabilmemizi sağladığı için para harcamamız da aynı şekilde çok kolay olmaktadır. Çünkü artık insanlar istedikleri her şeyi bulabilmektedir. İnsanların ve hatta hayvanların ihtiyaç duydukları ve duyabilecekleri her şey mevcuttur. Mevcut olmasa da inovasyon alanında çalışan ya da girişimci niteliği taşıyan kişiler bu ihtiyaçları görüp ona göre ürün ya da hizmet sunmak konusunda öne çıkmaktadırlar.

Yenilik konusunda çok hızlı gelişmelere açık olan bu zamanda paranızı elinizde tutmakta güçlük çekmeniz ve zorluk yaşamanız çok normaldir. Kendinizi yalnız hissetmeyin. Çünkü pek çok kişi her gün e-ticaret sitelerinden gelen fırsat, kampanya ve indirim e-postalarını görmezden gelmek konusunda sıkıntı yaşamakta. Bu nedenle de parasını elinde tutmakta zorlanmak şöyle dursun, kredi kartı borcu içinde boğulan çok insan var. Buna rağmen harcamalarınızı kısmanın sizin elinizde olduğunu bilmenizde yarar var.

Harcamalarınızı Nasıl Kısarsınız?

  • Öncelikle harcamalarınızı kısmak konusunda kararlı olmalısınız. Yani para kazanmanın harcamaktan daha zor olduğunu, para kazanmak için bir ay boyunca çalıştığınızı ve fakat para harcamak için bir günün yeterli olduğunu unutmamalısınız.
  • Harcamalarınızı kısmak için yapabileceğiniz en etkili hamlenin e-ticaret sitelerine hiç girmemek olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca bu sitelerden gelen fırsat, indirim ve kampanya e-postalarını açmadan ve okumadan silmelisiniz.
  • Kredi kartınızın kullanılabilir limitinin cebinizdeki nakit para olmadığını bunun sadece bankanın size verebileceği borç miktarı olduğunu da unutmamalısınız.
  • Harcamalarınızı kısmak için dışarıda yemek yiyorsanız bu alışkanlığınızı bırakabilir ve evinizde yemek yemeyi alışkanlık hâline getirebilirsiniz. Tatil planlarınızı her zaman yapmak yerine iki ya da üç ayda bir yapmayı ve tatili daha ucuza getirmek için erkenden plan yapmayı tercih edebilirsiniz.
  • En önemlisi de bir harcama yapmaya yöneldiğinizde harcamanızın keyif için mi yoksa ihtiyacınız için mi olduğunu mutlaka kendinize sormalısınız.