Hangi sıklıkla kredi çekilebildiği sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur. Hangi sıklıkla kredi çekebileceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi çekmek isteyen kişiler belirli aralıklarla ve küçük tutarlarda kredi çekebilmektedirler. Ancak bunu sık sık yapmak istemektedirler. Çünkü sık sık kredi almaya ihtiyaç duymaktadırlar. Özellikle tek seferde yüksek tutarda kredi çekemiyorsanız belirli ararlıklarla düşük tutarlarda kredi çekmek isteyebilirsiniz. Ancak bunun kredi puanınıza nasıl yansıyacağı önemlidir.

Sık Sık Kredi Çekmek Kredi Puanını Nasıl Etkiler?

Sık sık kredi çekmek kredi puanını olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilir. Krediye ihtiyacınız varsa bankalara başvurduysanız fakat istediğiniz tutarda kredi çıkmadıysa çıkan tutarı geçici olarak kabul edersiniz. Ancak daha sonra istediğini kredi tutarına ulaşmak amacıyla bankalardan tekrar kredi talep edebilirsiniz.

İkinci ve üçüncü kredi başvurunuzu farklı bir bankadan yaptığınızda kredi talebinizin onaylanma olasılığı artacaktır. Bu durumda kredi başvurunuz onaylanırsa ihtiyacınız olan kredi tutarına ulaşmanız mümkündür. Ancak çektiğiniz iki kredinin arasında uzun bir süre olmaması kredi puanınızın düşmesine neden olabilir. Bu durumda kredi puanınız olumsuz şekilde etkilenecektir.

Çektiğiniz kredilerin arasında belirli bir sürenin olmaması kısa zamanda çok fazla borçlanma durumunuz oluşacağı için kredi puanınızı düşürecektir. Ancak çektiğiniz bir kredinin borcunun en az yarısını biraz ödedikten ve kapattıktan sonra başka bir kredi alırsanız bu durum kredi puanınızı olumsuz şekilde etkilemeyecektir. Aksine kredi puanınız bu durumdan olumlu şekilde etkilenecektir.

Hangi Sıklıkla Kredi Çekebilirsiniz?

Hangi sıklıkla kredi çekebileceğinizi bilirseniz kredi puanınızın düşmesine neden olmadan kredi çekebilirsiniz. Çektiğiniz kredilerin arasında en az üç ayın olması kredi puanınızı olumsuz şekilde etkilemeyecektir. Ayrıca çektiğiniz kredilerin tutarları çok yüksek olmazsa yine kredi puanınız çok düşmeyecektir. Kredi tutarlarının yüksek olması yani borç tutarınızın çok yüksek olması kredi puanınızın bir anda düşmesine neden olabilir.

Kredi puanı, limit ve borç tutarlarının birbirlerine göre oranından çok etkilenir. Yani 11 bin TL limitiniz varsa ve sizin 10,500 TL borcunuz varsa kredi puanınız düşük çıkar. Eğer bor. tutarınızı azaltırsanız kredi puanınız da buna paralel olarak yükselecektir. Borç tutarınızın limit tutarınıza oranı ne kadar düşük yani az olursa kredi puanınız da bu durumdan o kadar olumlu şekilde etkilenecektir.

Kredi puanınızın düşmesini istemiyorsanız çektiğiniz kredilerin taksitlerini de çok düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Çünkü önemli olan sık sık kredi çekebilmek değil, çektiğiniz kredilerin taksitlerini aksatmamak ve düzenli olarak ödeyebilmektir. Bu nedenle kredi borcunuzun taksitlerini, kredi kartı ekstre borcunuzu ve kredili mevduat hesabı borcunuzu düzenli olarak ödemeniz ve geciktirmemeniz şarttır.

Kredi puanınız kullandığınız kredilerle yükselebilir. Bunun için bir kredi çekip onu kullanıp kredi borcunuzu kapattıktan sonra tekrar kredi çekmeniz ve kredi borcunuzu düzenli olarak ödemeniz gerekir. Düzenli ödemeler kredi puanınızı yükseltecektir.