Kredi notunuzu etkileyen ödemeler hemen hemen tüm ödemelerinizdir. Kredi notunuz pek çok etkenden etkilenir. Bu etkenlerin başında da ödemeleriniz gelir. 

Kredi notu günümüzde bankadan kredi alırken, iş kurarken ve ev kiralamak isterken dahi ihtiyacınız olan bir unsurdur. Finansal dünyada sizi bu kadar çok etkileyen kredi notunuz sizi yansıtan en önemli göstergedir. Bu nedenle kredi notunuzu önemsemeniz gerekmektedir. Kredi notunuzun önemli olması onu etkileyen her şeyi bilmenizi gerektirmektedir. Bu etkenlerden en önemlileri ödemelerdir. Ödemeleriniz kredi notunuzu etkileyen en önemli etkenler arasındadır.

Kredi Notunuzu Etkileyen Etmenler

Kredi notunu etkileyen ödemelerin başında kredi taksit ödemeleriniz ve kredi kartı ödemeleriniz gelmektedir. Bu ödemeler kredi notunuzu doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla sizin ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirmeniz kredi notunuzu olumlu şekilde etkilerken ödemelerinizi geciktirmeniz kredi notunuzu olumsuz şekilde etkileyecektir.

Kredi notunuzu etkileyen ödemelerin arasında devlete yapmanız gereken ödemeler de vardır. Bu ödemeler vergi ve prim ödemeleri ile trafik ve park cezalarının ödemeleri olabilir. Bu nedenle aslında yapmanız gereken tüm ödemelerin kredi notunuzu etkileyebileceğini bilmeniz gerekir. Hatta kira ödemelerinizi geciktirmeniz yüzünden icralık olmanız bile kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi Notunuzu Etkileyen Ödemeler

Kredi Taksit Ödemeleri

Kullandığınız kredinin taksitlerini düzenli olarak ödemeniz kredi notunuzun düşmemesi için çok büyük önem taşımaktadır. Kredi almak kısmen kolay olsa da kredi taksitlerini ödemek oldukça zordur. Bu nedenle taksitlerini düzenli olarak ödeyebileceğinizi düşünmüyorsanız krediyi almamanız gerekir. Çünkü bu hem çok büyük bir yükün altına girmenize hem de kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi taksitlerini düzenli ödemeniz kredi notunuzun yükselmesini sağlarken, düzensiz ödemeniz ise kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Kredi Kartı Ekstre Borcu Ödemeleri

Kredi kartınızın ekstre borcunu öderken tıpkı kredi taksitlerinizi öder gibi hassas davranmalısınız. Kredi kartınızı çok fazla kullanıp daha sonra ekstre borcunuzu ödeyemediğinizde kredi notunuz bu durumdan çok olumsuz şekilde etkilenecektir. Özellikle de kredi kartı ekstre borcunuzun sadece asgarî tutarını ödemeyi alışkanlık hâline getirdiğinizde kredi notunuz yine düşecektir. Bu nedenle kredi kartınızı kullanırken çok dikkatli olmalı gelecek ekstre tutarını dikkate alarak harcama yapmalısınız.

Vergi Borcu Ödemeleri

Devlete vergi borcunuz varsa ya da ödemeyi unuttuğunuz bir borcunuz varsa bu borç sizin kredi notunuzu düşüren etken olacaktır. Kredi notunuzun çoğu zaman düşük olmasının nedeni yapmayı unuttuğunuz ya da geciktirdiğiniz ödemelerdir. Bu ödemeler de çoğunlukla vergi borçları olmaktadır.

GSS Prim Borcu Ödemeleri

GSS prim borcu ödemeleri işsiz olan kişilerin düşük ücretle sağlık hizmeti almalarını sağlamak amacıyla kişilerden alınan ödemelerdir. Gelir testi yapılmadığında daha önce yüksek tutarlar alınırken bu düzenleme değiştirilmiştir ve aylık 53,33 TL alınmaya başlanmıştır. Bu primlerinizi ödememeniz kredi notunuzu düşürebilir. Bu nedenle primlerinizi düzenli olarak ödemelisiniz.

Kira Ödemeleri

Kira ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınızda sıkıntı yaşamazsınız. Ancak kiranızı düzenli olarak ödemediğinizde icra müdürlüğüne şikayet gidebilir. Bu şikayet sizin kredi notunuzu düşürecek önemli bir etken olacaktır. Bu nedenle kiranızı da düzenli ödemeniz şarttır.