Western Union Hangi Bankalarda Var?

Western Union, yurt dışına hatta yurt içine para gönderme işlemine aracı olan bir şirkettir. Amerika Englewood’da 1851 senesinde faaliyete başlamıştır. Western Union sayesinde yurt dışında bulunan belli ülkelere para transferi yapabilirsiniz. Ayrıca yurt dışında yaşayanlarda gönderilen miktara göre belli bir ücret karşılığında Türkiye’de seçili banka hesaplarına para gönderimi yapabiliyor. Peki, Western Union hangi bankalarda öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

western union nedir

Westerm Union Hangi Bankalarda?

Western Union internet bankacılığı sayesinde kolay bir şekilde para transferi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca istenirse mobil bankacılık sayesinde de gönderilebiliyor. Eğer Western Union hangi bankalarda derseniz Türkiye’deki bazı bankaları şunlardır: AKBANK, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Şekerbank, YapıKredi, Ziraat Bankası. Eğer yurt dışından, Rusya, Avrupa ülkeleri, bağımsız devletler, ABD gibi ülkelere para gönderimi veya transfer alınımı gerçekleştirilmek istenirse mobil veya internet bankacılığı üzerinden kolay bir şekilde işlem yapılabiliyor.

Western Union Anlaşmalı Bankalar

Western Union’ın Türkiye’de anlaşmalı olduğu bankalar PTT de dahil olmak üzere 12 tanedir. İşte Türkiye’de Western Union’ın temsilcileri olarak anlaştığı tüm bankalar: Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, Garanti BBVA, BPN Ödeme & E-Para Hizmetleri, Fibabanka, QNB Finansbank, AKBANK, Albaraka Türk’tür.

Türkiye’de WU’ın anlaşmalı olduğu bankalar ve PTT ile toplamda 10.400’ün üzerinde temsilci noktası bulunuyor. Yani Western Union hangi bankalarda anlaşmalı diye sorarsanız hem PTT’den işlem yapılabileceği gibi hem de ilgili bankalar üzerinden de işlem yapılabiliyor.

Western Union Ne Demek?

Western Union sayesinde Dünya’da bulunan herhangi bir noktaya para transferi gerçekleştirebiliyorsunuz. Türk vatandaşlar yurt dışına para transferi gerçekleştirmek isterlerse şubeden gerçekleştirmede pasaport, sürücü belgesi ya da sadece kimlik ile hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Yabancı uyruklu vatandaşlar ise WU aracılığıyla işlem gerçekleştirmek istediğinde pasaportları sayesinden şube aracılığıyla işlemlerini yapabiliyorlar. Aynı şekilde ikamet ettikleri bölge hakkında bilgi sunan ikametgah belgeleri de gerekli olacaktır. Aynı şekilde Güney Kıbrıs’a para transferi gibi işlemlerde vatandaşların Hazine Bakanlığı’ndan izin belgesi alması gerekiyor. Peki, Western Union ne demek? Western Union’ın Türkçe manasıyla anlamı ise Batı Birliği demektir.

Western Union Ücreti

Western Union ile yapılacak para transferleri işleminde paranın gönderileceği bölgelere göre sunulan ücretler değişiyor. Aynı zamanda transfer edilecek paranın miktarı da kesilecek ücretin fiyatını da değiştiriyor. Ancak genel anlamda başlangıç ücreti olarak ele alırsak Avrupa’ya gönderilecek 0.01 ila 100 Euro arasındaki miktarlarda ücret 4 Euro’dan başlıyor. Dolar gönderiminde de yine aynı şekilde en alt sınır 0.01 ila 100 Dolar arası olup ücret olarak 5 Dolar’dan başlanıyor.

Rusya’ya gönderimler de ise en alt ücret olarak 6 Dolar oluyor. Bağımsız Devletler Topluluğu’na ise gönderimler dakikalar içinde ve ertesi gün olarak ikiye ayrılıyor. Dakikalar içinde gönderilecek olan paralardan ise alınan ücretler diğerine göre daha yüksek. Dakikalar içinde bu ülkeler alt sınır olarak 0.01 ila 100 Dolar arasında gönderilecek paralarda 6 Dolar transfer ücreti alınırken ertesi gün transferi tercih edildiğinde transfer ücreti 3 Dolar’a düşüyor. Eğer istenirse tüm ülkelere TL olarak da para gönderilebiliyor ancak TL bazında para transferlerinde alınan ücret minimum 25 TL’den başlıyor. Bu yazımızda Western Union hangi bankalarda var sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Daha fazla detaylı bilgi için Western Union’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz.