İnsanımızın genelde pek tanımadığı ve bu yüzden uzak durduğu vadeli hesap aslında oldukça avantajı olan bir sistem. Zira eğer bir vadeli hesabınız varsa herhangi bir çaba göstermeden yalnızca verdiğiniz vadeyi tamamladığınız takdirde paranız değer kazanmış oluyor. Üstelik eğer yüksek bir meblağ paranız var ise bankalar size oldukça yüksek faiz oranları teklif edebiliyor.

Eskiden vadeli hesaplara vade bitene kadar dokunulamıyor olsa bile günümüzde bu durum ortadan kalktı. Bankalar müşterileri kendilerine çekmek için vadeli hesaplarından diledikleri an para çekebilmelerine imkan tanıdı. Üstelik para çekimleriniz için herhangi bir faiz gideri de yaşamazsınız. Vadeli hesabınızda kalan para üzerinden faiz kazanmaya devam edersiniz. Bu saydıklarımız Akbank Vadeli Hesap için geçerliydi.

Vadeli hesap açma imkanı veren bir başka banka ise Garanti Bankası. Üstelik vadeli hesabınızı internet üzerinden yalnızca 500 liralık bir yatırımla açabilir ve %10 değerinde faiz ile işletebilirsiniz. Dilediğiniz zaman para ekleyerek kazancınızı arttırmanız da mümkün.

TEB vadeli hesabı ise dilerseniz altın dilerseniz Türk lirası üzerinden açılabilir. Vadesini sizin belirleyeceğiniz şekilde TEB vadeli hesabı ayarlayabilirsiniz.

Bir diğer banka ise Enpara. Müşterilerinden herhangi bir hesap işletim ücreti, havale / eft masrafı talep etmeyen Enpara, vadeli hesapları için de her daim zengin faizi vermeyi önererek onları kendine çekmeye çalışıyor. İnternet üzerinden ya da cep telefonunuzdan açabileceğiniz vadeli hesabın; para değerini, vade ayını ve faiz miktarını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Detaylı bir araştırma yapacak olursanız elinizde bulunan naktiniz için en doğru bankanın hangisi olacağını da öğrenebilirsiniz. Bu sayede paranız çok kolay bir şekilde değer kazanacaktır.

Her bankanın vadeli hesap üzerinden faiz  oranları vade oranlarına göre farklılık gösterebilmektedir.Sizlerden bankaların vade oranlarına göre faiz oranlarını hesaplayarak aylık düzenli kazanç sağlayabilirsiniz.Bunun için bankaların şubelerinden veya internet sitelerinden vadeli hesaplar için  aylık, günlük veya yıllık olarak vermiş oldukları faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.