Geçmiş zamanlarda döviz bozdurmak için döviz büroları kullanılıyordu. Döviz büroları ve kuyumcular erken saatlerde kapandığı için döviz bozdurmak sorun olabiliyordu. Artık günümüzde birçok ATM’LERDE döviz bozdurabilmek mümkün olabiliyor.

Birçok bankanın ATM’LERİNDE yaptığı yeniliklerden bir tanesi olan döviz bozdurma işlemi, giderek yaygınlaşmaya başladı. Eski model ATM’LERDE döviz çekme işlemi yapılamıyor. Bankalara ait olan ATM cihazlarında döviz bozdurma özelliğinin olup olmadığını, ATM’NİN üzerindeki bilgilerden elde edebilirsiniz. Ya da ATM cihazına gitmeden önce internetten döviz bozdurma özelliği olan ATM’LERİ tespit edebilirsiniz.

Ülkemizdeki ATM cihazlarında şimdilik yalnızca Dolar ve Euro gibi para birimleri bozdurulabiliyor. Nadir de olsa bazı bankaların ATM’LERİNDE Sterlin para birimi de bozdurulabiliyor.

Döviz İşlemleri Yapan ATM’LERDE Bulunan Özellikler

ATM cihazlarından döviz bozdurabilmek için herhangi bir hesabınızın olmasına gerek yoktur. Ancak döviz işlemlerinde durum farklılaşabiliyor. Eğer bankalardan döviz ile ilgili işlem yapmak istiyorsanız, hesabınızın olması şart.

Bazı bankalarda döviz işlemelerinde sıkıntı yaşansa da, birçok kişi bu hizmetten yararlanabiliyor. Bankaların genelinde döviz bozdurma işlemi TL para cinsi ile sınırlandırılıyor. Para çekme sınırı ise 1,500 TL olarak sınırlandırılmış. Bu konuda birçok kişiden şikayet gelebiliyor.

Şikâyetlerin geneli döviz bozdurma üst limiti ile ilgili oluyor. Normalde TL mevduat hesabından gün içerisinde para çekme limiti 2,000 TL olarak belirlenmiş. Döviz bozdurma işlemlerinde ise limitin daha yukarıda olması bekleniyor.

Ayrıca birçok kişinin şikâyetçi olduğu konulardan bir tanesi de bankamatiklerden bozdurulan döviz türlerinin sınırlı olması.

Ancak döviz bozdurmanın iyi olan taraflarından bir tanesi, hava alanlarında bu işlemin bankamatiklerden kolaylıkla yapılabilmesidir. Yurt dışından gelen kişiler hava alanında dövizlerini bozdurarak ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Üstelik hangi saatte olursa olsun kişiler bu hizmetten yararlanabiliyor.

Şehir merkezlerinin dışındaki ATM cihazlarında henüz bu uygulama bulunmuyor. Bu durum birçok kişinin sıkıntı çektiği konulardan bir tanesidir. Döviz bozdurma ve döviz işlemlerinin yapılabildiği daha fazla sayıda ATM cihazları yaygınlaştırılabilir. Kent merkezine uzak olan noktalarda da bu uygulamanın yakın bir zamanda hayata geçirilmesi bekleniyor.

Banka kartları kullanılarak ya da banka kartı olmaksızın döviz işlemleri ATM cihazlarından kolaylıkla yapılabiliyor.