Halkbank Hisseleri Yüzde 19 Geriledi

Borsa Ne İşe Yarar?

Halkbank hisseleri, Halkbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklanma haberinin gelmesinin ardından yüzde 19 geriledi. Ayrıntılar için yazımıza göz atın.

Halkbank’ın hisseleri, Atilla’nın New York’ta tutuklanmasına ilişkin haberin gelmesinin ardından yüzde 19 geriledi. Borsa İstanbul’da Türkiye Halk Bankası A.Ş. hisseleri değer kaybı yaşadı. Dolayısıyla Türkiye Halk Bankası A.Ş. piyasa değeri 2.2 milyar TL yani 600 milyar dolar aşağı çekildi.

Traderlar Bir Rekora İmza Attı

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklandığı haberinin gelmesinin ardından 28 Mart 2017 günü Türkiye Halk Bankası A.Ş. hisseleri Borsa İstanbul’da büyük değer kaybetti. Daha sonra traderlar öğle vaktine kadar yaklaşık 110 milyon hisse alışverişi yaptılar ve tarihî bir rekor kaydettiler.

Türkiye Halk Bankası A.Ş. hisseleri Borsa İstanbul’da 28 Mart 2017 günü 12.06’dan kapandı. Ertesi gün ise yani 29 Mart 2017’de öğleden sonra sert bir düşüş yaşandı. Piyasalar kapandığında hisseler 10,37 TL düzeyinde işlem görüyordu.

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Hisseleri Ne Olacak?

Mehmet Hakan Atilla’nın New York’ta havalimanında iken ve tam da Türkiye’ye döneceği sırada sürpriz bir şekilde tutuklanıp mahkemeye çıkarılması hisseleri alt üst etti. Yüzde 19’a varan değer kaybı ve yaşanan sert düşüşler hisselerin şimdi ne olacağı sorusunu akla getirdi.

Atilla’nın ABD’de tutuklanmasının ardından Londra Duet Asset Management fon yöneticisi Michel Danechi konu hakkında açıklamalar yaptı. Danechi Halkbank’ın ceza alıp almayacağının ve Halkbank’ın ceza alması hâlinde ne kadar para ödeyeceğinin asıl sorun olduğunu belirtti. Danechi, ABD hükümetinin geçmişte buna benzer konularda verdiği para cezalarının miktarının çok yüksek olduğunu hatırlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Araştırma ve Geliştirme Fonu Yolda

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Tutuklu Yargılanacak

ABD’de New York Güney Bölge Savcılığı tarafından havalimanında tutuklanan Atilla, hemen duruşmaya çıkarıldı. Hakim, iş adamı Rıza Sarraf davası kapsamında Atilla’ya yöneltilen suçlamaları okudu. Buna göre Atilla’ya iki suçlama yöneltilmiş durumda. Bunlardan biri ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek ve ikincisi ise banka dolandırıcılığı şeklinde ifade edilmekte.

Mehmet Hakan Atilla kendisine yöneltilen suçlamaların doğrulanması durumunda hapis cezası alabilir. Buna göre eğer ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek suçundan ceza alırsa bu ceza 20 yıl olacak. Eğer banka dolandırıcılığı suçundan ceza alırsa 30 yıl ceza söz konusu olacak. Atilla, şu anda savcılığın tutuklama talebi nedeniyle tutuklu olarak yargılanacak. Atilla’nın 10 Nisan’da duruşmaya çıkarılmasına karar verildi.

Mehmet Şimşek Konu ile İlgili Açıklamalar Yaptı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Atilla’nın tutuklanmasına yönelik açıklamalar yaptı. Buna göre Şimşek, Halkbank’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin izinleri çerçevesinde bir komşu ülke ticarete aracılık yaptığını ve Halkbank yönetiminin kendisine verdiği bilgilerde çok net bir şekilde her şeyin usülüne uygun ve tamamen izin verilen ticaret kapsamında yapılan iş ve işlemler olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.