Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Tutuklandı

Borsa Ne İşe Yarar?

Halkbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Hakan Atilla, ABD’de New York JFK Havalimanında Türkiye’ye dönmek üzere iken tutuklandı. Ayrıntılar yazımızda. 

Halkbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Hakan Atilla iş adamı Rıza Sarraf’ın davası kapsamında New York’ta tutuklandı. Atilla, New York Güney Bölge Savcılığı tarafından tutuklandı ve tutuklandığı yine bölge savcılığı tarafından duyuruldu. Atilla tutuklandıktan hemen sonra New York’ta hakim James C. Francis’in karşısına çıktı. Mehmet Hakan Atila’ya iş adamı Rıza Sarraf’ın davası kapsamında yöneltilen suçlamalar bulunuyor.

Türkiye’ye Dönmek Üzereydi

Bir süredir ABD’de bulunan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ABD’de New York JFK Havalimanında tutuklandı. Atilla hemen hakim karşısına çıkarıldı ve ona yöneltilen suçlamalar okundu. Atilla duruşma sırasında avukatı olmadığı için  mahkeme tarafından geçici olarak görevlendirilen bir avukat tarafından savunuldu. Atilla’nın, avukat tutma olanağı olmaması durumunda mahkeme tüm dava için bir avukat görevlendirebilecek.

Mehmet Hakan Atilla’ya şu anda iş adamı Rıza Sarraf davası kapsamında iki suçlama yöneltiliyor. Bu suçlamalardan biri ABD’nin İran yaptırımlarını delmek ve ikincisi ise bankacılık dolandırıcılığı şeklinde ifade ediliyor. Eğer Mehmet Hakan Atilla suçlu bulunursa Atilla’nın ABD’nin İran yaptırımlarını delmek suçundan 20 yıla kadar hapis cezası alması ve bankacılık dolandırıcılığı suçundan da 30 yıla kadar hapis cezası alması söz konusu olacak. Bu açıklamaların tümünü hakim Atilla’ya yaptı.

Atilla’ya Tutuklu Yargılama Talebi 

ABD New York Güney Bölge Savcılığı Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklanmasının, duruşmaya çıkarılmasının ve hakim tarafından yöneltilen suçlamlaların okunmasının ardından Atilla’nın tutukluluğunun devam etmesine karar verdi. Buna göre savcılık Atilla’nın tutuklu yargılanmasını talep etti. Dolayısıyla Atilla’nın tutukluluğu devam edecek ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı 10 Nisan’da tekrar mahkemeye çıkarılacak.

Aslına bakarsanız Mehmet Hakan Atilla’ya yapılan bu suçlama ilk değil. Daha önce de Halkbank Genel Müdür Yardımcısı’na, iş adamı Rıza Sarraf ve başka kişilerle birlikte aynı suçlama yöneltilmişti. Bu suçlama ABD finans kuruluşlarını kullanarak ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme şeklindeydi.

Halkbank Tutuklama Hakkında Açıklama Yaptı

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın ABD’de tutuklanmasının ardından Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu açıklamalar yaptı. Taşkesenlioğlu, Atilla’nın gözaltına alınma nedeni ile ilgili ABD’den bilgi alamadıklarını söyledi. Bunun yanı sıra Halkbank olarak İran ile ilişkilerinin şeffaf olduğu konusunda hiçbir tereddütlerinin olmadığını ve her türlü denetimden geçtiklerini de söyledi.

Taşkesenlioğlu  tarafında durumun son derece şeffaf olduğu ve her türlü denetimden geçildiği belirtilse de durumun nasıl sonuçlanacağını zaman gösterecek. Bu açıklamadan sonra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de konu hakkında açıklama yaptı. Atilla’nın ABD’de tutuklanmasının yakışıksız olduğunu söyledi. Ayrıca ABD’nin bu adımı için öncelikle Türkiye’ye bilgi verilebileceğini de belirtti. Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’de yargılanmasının ardından neler olacağını göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.