Emekli olmak isteyen kişilere sunulan kolaylıklardan biri de prim gün sayısının eksik kalması durumunda borçlanma olarak bilinen yöntemle bu tutarın ödenerek emekliliğin gerçekleştirilebilmesidir. Yani kişinin emekli olma yaşı, emeklilik için çalışma yılı sürelerini doldurması durumunda emekli olmak için eksik olan prim gün sayısı için emeklilik borçlanması olarak ta bilinen hak kullanılır.

Halk Bankası emeklilik kredisi kullandırmakta olup emekli olmak için kredi desteği sağlamaktadır. Emekli olmak istiyorum diyen kişilerin bu haktan yararlanmak için tek yapmaları gereken hemen Halk Bankası şubeleri üzerinden emeklilik kredisi için başvuruda bulunmaktır. Halk Bankası müşteri temsilcileri size emekli kredisi kullanmanız için gereken tüm prosedür hakkında gerekli bilgilendirmelerde bulunacaktır.

Ancak kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka emeklilik borçlanması için bazı şartların taşınması gerekir. Bunlardan ilki kredi notu ortalaması için gerekli not ortalamasına sahip olunmasıdır. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları zorlaşmakta olup ancak emeklilik sonucunda toplu para alınacak olunması durumunda banka daha esnek kredi kullanma şartları sunabilmektedir.