Türkiye Halk Bankası Bireysel Emeklilik sistemi gönüllü bir sistem olup emeklilik döneminde insanlara en iyi geliri sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu sayede kişiler emeklilik dönemlerinde daha çok para alarak bütçelerine katkı sağlamış olurlar. Emeklilik dönemlerinde çalışma dönemindeki yaşam koşullarını koruyabilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi (B.E.S) Sisteminin İşleyişi
BES, çalışma döneminde kişilerin birikim yaparak emekli oldukları zaman toplu para ya da maaş olarak bu birikimin ödenmesi olarak adlandırılmıştır. 10 yıl boyunca sistemde kalan ve 65 yaşını geçen kişi emekliliğe hak kazanmış olur. Ayrıca 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yatırdığınız her katkı payının %25′ i kadar ek bir tutar da devlet katkı payı olarak hesapta biriktirilmektedir. Devlet katkısı bireysel emekliliğe teşvik amacıyla yapılmaktadır.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından yatırdığınız ödemelere göre hesaplanan devlet katkısı katılımcıların bireysel emeklilik hesaplarından başka bir alt hesap oluşturularak ona yatırılacaktır. Bireysel ya da gruba bağlı bağlı bireysel emeklilik sözleşmesine düzenli ödemede bulunan kişiler ve mavi kart sahibi kişiler bireysel emeklilik sistemlerinde devlet katkısından yararlanabilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemine Nasıl Başvurulur?
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne başvurmak için size en yakın Halk Bankası’nı ziyaret edebilirsiniz ya da 444 44 00 numaralı Müşteri Memnuniyet Merkezi’ni arayabilirsiniz. www.halkemeklilik.com adresinden de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yeni Dönem B.E.S
01.01.2016 tarihi itibari ile 5 yıldır Bireysel Emeklilik Sistemi içinde olan müşterilerden Yönetim Gider Kesintisi ve Giriş Aidatı alınmayacaktır. Ayrıca sözleşmenin 6. yılından itibaren de Fon Toplam Gider Kesintisi yıllık olarak %2,5 oranının da kişilerin bireysel emeklilik hesabına iade edilir. Bireysel Emeklilik Sistemi’ ne 18 yaşını doldurmuş her birey gönül rızası ile katılabilirler.

Bireysel emeklilik sayesinde emeklilik hayallerinizi gerçekleştirebilir ve rahat bir emeklilik dönemi geçirebilirsiniz. Gönül rahatlığı ile Halk Bamkası Bireysel Emeklilik Sistemi’ni tercih edebilirsiniz