Hacizlilere / Kara Listede Olanlara Kredi

Borsa Ne İşe Yarar?

Bankalara olan borçları nedeni ile kara listeye giren ya da başka nedenlerle hacze uğrayan kişilerin ne yazık ki bankalardan kredi çekme şansları yok denecek kadar azdır. Ancak son aylarda hacizlilere kredi veren bankalar bulunmakla beraber “kara listedekilere kredi verilir” ilanlarına da oldukça sık rastlanmaktadır.

Kara Listedekilere Kredi İmkanı 

Ne yazık ki bankaların kara listeleri artık kendi veri tabanlarında saklandığı için bir kere kara listeye giren kişilerin kredi kullanma şansları artık yok denecek kadar azalmaktadır. Eskiden Merkez Bankası kara liste kaydı verilerini sakladığı için kara liste affı çıktığı anda bu kişilerin bilgileri silinmekte ve banka sicilleri temizlenmekteydi.

Ancak günümüzde Kredi Kayıt Bürosu kara liste kaydı verilerini tuttuğu için bankalar bu listeler silinse dahi kendi veri tabanlarında kara listeye girenler hakkında kayıt tutmaya devam etmektedir. Bu nedenle kara listedekilere kredi imkanı bankalar tarafından bir daha tanınmamaktadır.

Bunun nedeni bankaların kanunlarla zayıflayan yaptırım güçlerini kredi kullandırmama şeklinde tekrar elde etmeye çalışmasıdır. Yani banka müşterilerine kara liste kaydı ve kredi notu ortalaması ile kredi ve kredi kartı borçlarını ödememesi halinde bir daha asla bankaların sunduğu kredilendirme hizmetlerinden yararlanamayacağı mesajı vermektedir.

Kredi Haciz İşlemleri 

Kişinin bankaya olan borçlar nedeni ile haciz edilmesi durumunda bankadan kredi kullanması ne yazık ki kredi notu ortalamasının olumsuz etkilenmesi nedeni ile mümkün değildir. Ancak başka kişilere olan borçlar nedeni ile bir haciz işlemi söz konusu olursa bu durumda bankalardan hacizli kişilere kredi verilebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notum Neden Düşer?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.