Hacizlik olanların pek çoğu ilk çare olarak haciz kapatma kredisi kullanarak borçlarını kapatmayı denemektedir. Bankaların artık 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırmaya başlaması ile beraber çok daha düşük aylık ödeme tutarları ile borçlardan kurtulmak fırsatı sunulurken haciz dosyası kapatma işlemleri için de kredi kullanılabilmektedir.

İcralık Olana Kredi Verilir Mi?

Haciz işlemleri ile uğraşan kişilerin yanıt aradıkları sorulardan biride “kanuni takipte olana kredi verilip verilemeyeceği” sorusudur. Bankaların bu konudaki en önemli belirleyici etkeni kişinin neden icralık olduğudur. Banka borcundan dolayı eve haciz geliyorsa yani kişi banka borcundan yasal takip altına girdiyse bu durumda kara listeye girmek adı verilen özel durum ile karşı karşıya kalındığı için maalesefki kredi kullanımı kesinlikle söz konusu değildir. Ancak kişinin başka borçlar nedeni ile icraya verilmesi durumunda banka kredi notu ortalamasına göre kredi onayı verebilmektedir.

İcra Borcu Nereye Ödenir?

Haciz kapatma kredisi kullanarak borcundan kurtulmak isteyen kişilerin icra dosyası kapatma dilekçesi yazarak ilgili icra müdürlükleri üzerinden işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. Bu başvurunun ardından icra dosyası kapatma talebi oluşturulur ve kişinin borcu hesaplanarak tahsil edilir. Bu tahsilat esnasında aynı zamanda icra tahsil harcı da alınır ve borç kapatılır. Buna ek olarak sizi icraya veren alacaklı ile de iletişime geçerek borcunuzu kapatmanız mümkündür.