Güvenli Bankacılık İşlemleri İçin 5 Kural

Güvenli bankacılık işlemleri için göz önünde bulundurmanız gereken kurallar vardır. Bu kurallar, kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız ve güvenliğinizi sağlamanız açısından son derece önemlidir. 

Son zamanlarda artan kedi kartı dolandırıcılıkları, insanları zor durumda bırakmaktadır. Bankacılık işlemlerinizi yaparken güvenliğinizi sağlamanız için unutmamanız gereken 5 kuralı yazdık.

  1. Kişisel Bilgilerinizi ve Parolanızı Kimseyle Paylaşmayın

Bilmeniz gereken ilk kural kişisel bilgilerinizi ve parolanızı banka ve müşteri temsilcileri dahil olmak üzere kimseyle paylaşmamaktır. Çünkü bankalar sizden bu bilgileri hiçbir zaman istemezler. Eğer sizi telefonla arayarak bankadan aradığını söyleyen ve bu bilgileri isteyen bir kişi olursa bu kişinin dolandırıcı olduğunu bilmelisiniz ve bilgilerinizi kesinlikle paylaşmamalısınız.

Sizden telefonla çok önemli bilgilerinizi isteyen bir olursa yapmanız gereken şey durumdan polisi haberdar etmektir. Eğer yanlışlıkla kart bilgilerinizi verirseniz hemen bankanızı arayarak durumu bildirmeli ve kartınızı kullanıma kapattırmalısınız.

2. İnternet Bankacılığını Kullanırken Tarayıcınıza Dikkat Edin

İnternet bankacılığını kullanmak için tarayıcınıza bankanızın web adresini yazdığınızda ve buraya giriş yaptığınızda tüm güvenlik unsurlarının iyi göründüğünden ve doğru olduğundan emin olmalısınız. Güvenlik resminin doğru olduğunu, yönlendirilen bağlantıların güvenli olduğunu görmelisiniz. Ayrıca işlem yaptığınız bilgisayarın antivirüs yazılımı olduğunu teyit etmelisiniz.

3. Özel Bilgilerinizi Kendinize Saklayın

Bu ifade her ne kadar esprili gelse de çok önemli bir güvenlik kuralıdır. Bankanız sizden hiçbir zaman anne kızlık soyadınızı istemez. Doğum tarihinizi ve T.C. kimlik numaranızı isteyen biri varsa o kişiden şüphelenmelisiniz. Facebook yoluyla arkadaşınızın profilinden size mesaj atan ve para isteyen çok sayıda dolandırıcı vardır. Bu durumda kesinlikle para göndermemeli ve arkadaşınızı telefonla arayarak durumu bildirmelisiniz. Mesaj yoluyla özel bilgilerinizi paylaşmamalısınız.

4. Hatırlayabileceğiniz Güvenli Parolalar Üretin

İnternet bankacılığında pek çok kişinin yaşadığı zorluklardan biri parolayı hatırlamaktır. Parolanızı doğum tarihiniz, göbek adınız gibi kolay şekilde değil karmaşık şekilde oluşturmalısınız. Bunun için kolayca hatırlayabileceğiniz kelimelerin arasına rakam ekleyebilirsiniz. Tek kullanımlık şifre kurtarıcınız olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankaya Yanlış Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

5. Tanımadığınız İnternet Sitelerinden Alışveriş Yapmayın

Son zamanlarda dolandırıcıların çok kullandığı dolandırıcılık yöntemlerinden biri de sahte e-ticaret siteleri oluşturarak satış yapmak ve kullanıcıların kredi kartı bilgilerini çalmaktır. Bu tuzağa düşen kullanıcı sayısı çok fazladır. Bu yüzden tanımadığınız ve güvenli olduğundan emin olmadığınız internet sitelerinden alışveriş yapmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.