Güncel Gram Altın Fiyatı Ne Kadar?

Borsa Ne İşe Yarar?

Güncel gram altın fiyatı özellikle altına yatırım yapan ya da yapmak isteyen kişilerin her gün takip ettiği fiyat olarak öne çıkıyor. Yazımızda güncel gram altın fiyatlarını bulabilirsiniz. 

Gram altın 6 Nisan gününe yükselişle başladı. Gram altının fiyatı 12 Ocak 2017’den bu yana en yüksek seviye olan 150,3 TL fiyatını gördü. Altın aslına bakarsanız 5 Nisan günü küresel piyasalarda doların değerlenmesinden sonra ona paralel olarak yükseldi. Bu yükselme eğilimi ile 149,5 TL’ye yükseldi ve 149,3 TL’den kapanış yaptı. Buna göre altının yükselmesinin nedenlerini ve ilerleyen zamanlarda hangi yönde seyredeceğine dair tahminleri yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

ABD Merkez Bankası Toplantı Tutanakları

Altında meydana gelen yükseliş 5 Nisan’da ABD Merkez Bankası’nın yani Fed’in toplantı tutanaklarını açıklamasına dayandırılıyor. Fed, 5 Nisan günü toplantı tutanaklarını açıkladı ve hemen ardından küresel piyasalarda dolar kuru yükselişe geçti. Daha sonra altın, dolar kuruna paralel olarak değer kazandı. İşte 150,3 TL’ye dayanan yükseliş bundan sonra meydana geldi.

Altının gram fiyatı yükselme eğilimi göstererek 150,3 TL’ye kadar ulaştı. Bu da 12 Ocak 2017’den bu yana altının ulaştığı en yüksek seviye anlamına geliyor. Günün ilerleyen saatlerinde altın 150,2 seviyelerinde gezindi. Kapalıçarşı’da çeyrek altını 246 TL’den almak mümkün iken Cumhuriyet altını1005 TL’ye alıcı bulmakta.

Altının Ons Fiyatı

Altının bu kadar değer kazanmasının ardından ons fiyatı yatay seyrine devam etmekte. Altının ons fiyatı 5 Nisan gününü 1.255,7 dolar seviyesinde kapatmıştı. 6 Nisan günü ise yani bugün altının ons fiyatı yüzde 0,16 kadar düştü ve 1.253,75 dolardan işlem gördü.

Şu sıralarda altın alıp kenara koymayı düşünüyorsanız ya da paranızı değerlendirmek için altın almak istiyorsanız elbette bunun için pek uygun bir zaman olmadığını ön görebilirsiniz. Altın bu kadar yüksek seviyelerde iken satın almak pek mantıklı değil. Bunun için uygun zamanı beklemeniz daha iyi olacaktır. Peki, altın almak için uygun zaman nedir? Bunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Altın Almak İçin Uygun Zaman Mı?

Altın almak için uygun zamanın hangi zaman olduğunu uzman yorumlarına bakarak görebilir, ön görülere göre hareket edebilirsiniz. Uzmanlar bugün ABD Merkez Bankası toplantı tutanakları ile ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Cinping arasında gerçekleşecek görüşemelerden çıkacak açıklamaları bekliyor. Görüşmeler iki gün sürecek. Bu görüşmeler piyasaları etkileyen önemli bir etken olarak görülüyor.

Uzmanlara göre altının gram fiyatını etkileyen esas unsur dolar kurundaki yükseliş oldu. Şu anda dolar/Tl kuru 3,7230 seviyesinde işlem görüyor. Ancak dolar /TL kuru için diren. seviyesinin 3,7220 olduğu belirtilmekte. Ayrıca Pictet Wealth Management bu yıl Fed’in faiz artırma işleminden sonra enflasyonun kontrol altına alınacağını ve altının ons fiyatının düşürüleceğini de belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.