Gümüş hesabı nedir ve nasıl açılır sorusu parasını gümüş alarak değerlendirmek isteyenlerin sıkça dile getirdiği konular arasındadır. Bu yazımızda nasıl gümüş hesabı açabileceğinize dair bilgileri sizlerle buluşturuyoruz.

Vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarının ardından altın hesabının bankaların hizmetleri arasına girmeye başlamasıyla birlikte, değerli madenlerden biri olan gümüş içinde bankalar gümüş hesabı hizmeti vermeye başladılar.

Altın ve elmas gibi doğada az bulunan madenlerden biri olması nedeniyle, gümüşte değerli madenler listesinde bulunmaktadır. Bu yüzden dünya genelinde altın kadar yatırım amaçlı ticari hacmi olmasa bile, gümüşe yapılan yatırımların artması ile ticari işlem hacmi her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bankaların açmış oldukları ve gümüş hesapları sayesinde, bu madene yatırım oranlarında ciddi bir yükseliş söz konusudur.

Gümüş Hesabı Nedir?

Bankalar üzerinden gümüşe yatırım yapmak isteyen yatırımcılara, bankaların gümüş ticareti için açmış oldukları vadeli veya vadesiz hesaplardır. Bu hesaplar tıpkı para veya altın hesaplarında olduğu gibi kullanılmaktadır.

Gümüş hesabı olan vatandaşlar banka üzerinden Türk Lirası veya döviz kullanarak gümüş alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler. Vadesiz hesaplar da tıpkı dolar ya da Türk Lirası vadesiz hesaplarında olduğu gibi, herhangi bir faiz getirisi söz konusu değildir. Bu hesaplar genellikle yatırımcının birikimini daha iyi şartlar altında korumak istemesi veya banka üzerinden gümüş ticareti yapabilmesi için tercih edilmektedir.

Vadeli gümüş hesabı ise, yatırım yapılan gümüş tutarı üzerinden belirli aralıklarla faiz getirisi sağlayan hesaplardır. Nasıl ki vadeli Türk Lirası hesabı açtığınızda hesabınızda bulunan para üzerinden aylık, 3 aylık veya daha uzun vadelerle faiz getirisi alıyorsanız, vadeli gümüş hesaplarından da faiz kazancı elde etmek mümkün olmaktadır.

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

Hesap açmak için yapmanız gereken tek şey çalışmak istediğiniz bankanın herhangi bir şubesine giderek, müşteri temsilcisine gümüş hesabı açtırmak istediğinizi söylemek olacaktır. Bunun ardından banka yetkilisi sizden kimlik bilgilerinizi isteyerek, kısa sürede gümüş hesabınıza açıp aktif hale getirir.

Gümüş hesabı açmanın diğer yolları ise normal hesabınızın bulunduğu bankanın mobil veya internet şubesini kullanmaktır. Bunun yanı sıra bazı bankalar, çağrı merkezi üzerinden de gümüş hesabı açılmasına imkân vermektedir. Banka şubesi dışında hesap açtıracağınız kanallarda, kendinizin işlem yapması gerekir.

vadesiz gümüş hesabı

Gümüş Hesabı Açtırmanın Avantajları Nelerdir?

Gümüş hesabının yatırımcıya yönelik birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar vadeli veya vadesiz gümüş hesabı tercihinize göre değişmekte olup, vadeli gümüş hesaplarının ekstra olarak faiz getirisine sahip olduğu bilinmektedir.

Genel olarak gümüş hesabı açtırmanın sağladığı avantajlar şunlardır;

Yatırımınızı Güvence Altında Saklarsanız

Gümüş yatırımı banka dışında yastık altı olarak bilinen yöntemlerle ya da Forex gibi yatırım araçları üzerinden yapılabilir. Ancak banka üzerinden hesap açtırarak yapacağınız gümüş yatırımı sayesinde, bankanın üst düzey güvenlik özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Üstelik hesabınızda tutacağınız yatırımın banka güvencesi altında olması, olası riskleri azaltmaktadır. Sizin hatanız dışında yatırımınızın başına herhangi bir iş geldiğinde, bundan banka sorumlu olacaktır. Diğer taraftan banka üzerinden yapılan yatırımların belirli bir orana kadar devlet güvencesi altında olması, yapılan yatırımı çok daha güvenli hale getirmektedir.

Yatırımınızı Rahat Kontrol Edebilirsiniz

Banka üzerinden açtıracağınız hesap sayesinde, gümüş yatırımınızı çok rahat bir şekilde kontrol etme imkânına sahip olursunuz.

Gümüş alım satımı için hesabınızı rahatlıkla kullanabilir ve hesabınızda bulunan birikimleri kontrol altında tutabilirsiniz. Özellikle mobil ve internet bankacılığı üzerinden hesabınızın kontrolü, çok daha rahat bir şekilde yapılabilir.

Vadeli Hesaplar İçin Ekstra Kazanç Mümkündür

Bankada bulunan gümüş yatırımınız, bu maden değerlendikçe getiri sağlayacaktır. Bunun dışında açtıracağınız hesabın vadeli olması, gümüş değerinin haricinde faiz kazancı sağlamanıza neden olur. Yani vadeli hesaplarda hem gümüş değer kazanırken hem de vade süresine kadar faiz getirisi kazanmış olursunuz.

Gümüş hesabı üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Aktif gelir nedir, aktif gelir kaynakları?” başlıklı araştırmamızı da okumanızı öneririz.