GSS Prim Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi ?

GSS Prim Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi ?
GSS Prim Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi ?

GSS yani Genel Sağlık Sigortası prim borcu çok sayıda kişiyi ilgilendiren bir borçtur. Bu borcun kredi notunuzu etkileyip etkilemediğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

GSS prim borcu pek çok kişiyi ilgilendirmektedir. Pek çok kişinin GSS borcu vardır. Özellikle de gelir testi yaptırmayan kişilerin yüklü borçlarının olması söz konusudur. Devlet yakın zamanda bunun farkına varmış ve borcu olan kişilere borç yapılandırmasının yanı sıra faizlerin ve gecikme cezalarının silinmesi imkânını tanımıştır.

GSS Prim Borcu Nedir?

GSS prim borcu Genel Sağlık Sigortası prim borcudur. GSS çalışmayan ve sigortası olmayan kişilere devlet tarafından yapılan sigortadır. Ancak bu sigortadan yararlanabilmek için kişinin her ay belirli bir tutarı prim şeklinde yatırması gerekmektedir. Kişinin yatıracağı tutar aylık gelirine göre belirlenmekte ve gelir testi sonucunda tespit edilmektedir.

Gelir testini devlet sadece talepler doğrultusunda yapmaktadır. Bu nedenle sadece gelir testi yaptıran ve aylık geliri belli olan kişiler primlerini ödemek konusunda kolaylık yaşamışlardır. Ancak gelir testi yaptırmayan kişiler yüksek primleri ödeyememişlerdir. Dolayısıyla prim borçları her ay birikmiş ve ödenemeyecek tutarlara erişmiştir.

GSS Prim Borcu Yapılandırma İmkânı

Devlet GSS prim borcu olan kişilere yakın zamanda bir borç yapılandırma imkânı tanımıştır. GSS borcu olan kişilerin borçlarına şimdiye kadar yansıtılan faizleri ve gecikme cezalarını silmiş ve her aylık primi daha düşük tutarlar üzerinden hesaplamıştır. Ayıca yakın zamanda GSS aylık prim tutarları da düşürülmüştür. Böylece primler herkes için eşitlenmiştir.

GSS prim borcu olan kişiler borç yapılandırma olanağından yararlanarak borçlarını hem daha düşük prim tutarı üzerinden ödeyecekler hem de şimdiye kadar borçlarına yansıtılan faizler ile gecikme cezalarını ödemeyecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Puanı Düşük Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

GSS Prim Borçlarının Kredi Notuna Etkisi

GSS prim borcu olan kişiler bu borcun kredi notlarına etkisi olup olmayacağını merak etmektedirler. GSS prim borçları kredi notuna etki etmemektedir. Çünkü bu borçlar risk raporunda görünmez. Risk raporunuzu aldığınız zaman kredi borçlarınız ve kredi kartı borçlarınız görünür. Ancak GSS prim borcunuz görünmez.

GSS prim borcunuz kredi notunuzu etkilemese de sonuçta borçtur. Devlet borcu olan vatandaşların borçlarını ödemelerini ister. Bu nedenle borcu olan vatandaşlara borç yapılandırma imkânı tanır. Sizin de GSS prim borcunuz varsa borç yapılandırma imkânından yararlanabilir ve borcunuzu daha kolay ve daha rahat şekilde ödeyebilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar

Kredi notunu hangi unsurların etkilediğini öğrenmek için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

Kredi notunu etkileyen unsurların başında kredili ürün ödeme alışkanlıkları gelmektedir. Onu da mevcut hesap ve borç durumu takip eder. Ardından sırayla yeni kredili ürün açılışları, kredi kullanım yoğunluğu ve diğer etkenler gelir. Bu unsurların tümü göreceğiniz gibi kredi notunu farklı oranlarda etkilemektedir. Bu nedenle kredi notunuzu etkileyen unsurları bilmeli ve kredi notunuzu kontrol etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.