GSS prim borçları konusunda herkesin kafası karışmış durumda. 1 Nisan’da borcunun silindiğini görenler ve sonraki günlerde geri geldiğini görenler şimdi ne olacağını soruyor. 

GSS prim borçları konusunda devletin yaptığı düzenleme herkesin kafasını karıştırdı. Daha önce Mart ayı boyunca GSS prim borcu olanların borçlarının faizlerinin ve gecikme borçlarının silineceği duyurulmuştu. Ayrıca borçların yeniden hesaplanacağı ve 12 takside bölüneceği de belirtilmişti. 1 Nisan’da borçlarına bakan kişiler borçlarının silindiğini göründe kafalar karıştı.

5 Milyona Yakın Kişinin GSS Prim Borcu Var

GSS yani Genel Sağlık Sigortası hatırlayacağınız gibi 2012 yılında yürürlüğe girmişti. Buna göre çalışmayan herkes GSS’li oldu. Yani GSS kapsamında herkes sigortalı oldu. Ancak bu sisteme göre kişinin her ay prim ödemesi şarttı. Yani kişi çalışmasa bile gelir testine girmeli ve prim ödemeliydi. Elbette pek çok kişi gelir testi yaptırmadı ve prim ödemedi. Bu nedenle borçlar gitgide birikti. Şimdi 5 milyona yakın kişinin GSS prim borcu var. Bu nedenle devler işe el koydu.

Devlet, GSS prim borcu olan kişilerin borçlarının faizlerini ve gecikme borçlarını silecek. Bu borçlar silindikten sonra GSS prim borçları yeni belirlenen tutar üstünden yeniden hesaplanacak. Artık GSS’li olan kişilerin tümü aynı tutarda prim ödeyecek. Daha önce kişiler, gelir testi yaptırdıktan sonra gelirlerine göre belirlenen primleri ödemekteydiler.

12 Milyar TL’ye Yakın Borç

5 milyona yakın kişinin toplam borcu 12 milyar TL’yi buluyor. Şu anda bu borçların yeniden yapılandırılması gündemde. Devletin sözünü ettiği yeni dönem 1 Nisan 2017’de başladı. Artık GSS’li olan herkes ayda 53,33 TL prim ödeyecek. Önceki borcunu da 12 ay taksitle kapatmaya çalışacak. Ancak GSS borçlarının faizlerinin silinmesi ve 12 ay takside bölünmesi borçların affedildiği anlamına gelmiyor. Sadece ödeme kolaylığı sağlanıyor.

Gecikme faizlerinin ve cezaların silinmesi GSS borçlarını kişilerin daha kolay bir şekilde ödemesini sağlıyor. GSS borçları aylık 53,33 TL üzerinden hesaplanıyor. Bu borçlar 2012 yılından bu yana ödemediğiniz primlerin tümünü kapsıyor. Özellikle gelir testine girmeyenlerin çok fazla borcunun olduğu düşünüldüğünde yeni uygulamanın çok cazip olduğu ve vatandaşı borcunu ödemeye teşvik ettiği söylenebilir.

GSS Prim Borcu Taksitlendirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

GSS borcunuz varsa ve bu borcu ödemek istiyorsanız 1 Nisan 2017 ile 1 Nisan 2018 arasında SGK’ya başvurmanız gerekiyor. Bu başvuru ile borçlarınızı 12 takside böldürmeniz mümkün. Böylece borcunuz yapılandırılacak ve siz de borcunuzu ödeme fırsatı bulacaksınız.

2016 yılında devlet hatırlayacağınız üzere borcu olanlara borçlarını yapılandırma hakkı tanımıştı. Vatandaşlar bu haktan yararlanarak borçlarını yapılandırdılar ve taksit ödemeye başladılar. Bu vatandaşlar 1 Nisan’dan sonra SGK’ya başvurarak borçlarını yeni düzenlemeye göre yapılandırabilecekler. Ödemeleri gereken taksitler yeni tutar olan 53,33 TL üstünden hesaplanacak.