GSM Operatörleri Kredi Notuna Bakar Mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

GSM operatörleri, faturalı tarifelere ek taksitlerle akıllı telefon almak isteyen müşterilerin kredi notuna bakmaktadırlar. Bu nedenle kredi notunuz sadece bankalar için değil, GSM operatörleri için de önem arz etmektedir.

Günümüzde kredi notunun ne kadar önemli olduğunu bilmeyen vatandaş pek yoktur. Kredi notunuz sadece bankalar için değil müşterisi olduğunuz şirketler için de önem arz etmektedir. Özellikle kredi kartına taksitle akıllı telefon alma olanağının kaldırılması nedeniyle insanlar akıllı telefon almak için GSM operatörlerinin kampanyalarından yararlanmaya başlamışlardır. Bu durumda GSM operatörleri müşterilere seçenekler sunmuş, satın alma çözümleri üretmişlerdir. Ancak müşteri sayısının çok olması bu şirketleri de kredi notuna bakmaya yöneltmiştir. GSM operatörleri, faturalı tarifelere ek taksitlerle akıllı telefon almak isteyen müşterilerinin kredi notuna bakmaktadırlar. Bu yüzden kredi notunuz burada da önemli hâle gelmektedir.

Akıllı telefonlar günümüzde vazgeçilmez bir iletişim aracı hâline gelmiştir. Özellikle sosyal medya araçlarının çok popüler hâle gelmesi ve akıllı telefon uygulamalarının sayısının artması nedeniyle insanlar büyük ekranlı ve çok üstün nitelikli akıllı telefonlar almaya yönelmişlerdir. Bu cihazların fiyatları yüksektir. Bu yüzden insanlar akıllı telefonları kredi kartıyla ve krediyle almak zorunda kalmaktadırlar. Yani nakit ödeme ile bu çok yetenekli oyuncakları almak pek mümkün olmamaktadır. Ayrıca 2016 yılından bu yana akıllı telefonları kredi kartına taksitle almak mümkün değildir. Bu nedenle GSM operatörleri faturalı tarifelere ek taksitlerle akıllı telefon alma seçeneklerini artırmışlardır. Artık istediğiniz akıllı telefonu 12, 24, 36 ve hatta 48 ay taksit seçenekleriyle almanız mümkündür. Ancak bu ödeme seçeneklerini kullanmanız durumunda akıllı telefona ödeyeceğiniz toplam ücret yükselmektedir. Yani 3000 TL’lik telefonu bu faturalı tarifelere ek taksitli ödeme seçenekleriyle aldığınızda toplam 3600 TL ödemeniz mümkün olmaktadır. Ancak insanlar başka taksitli ödeme seçeneği olmadığı için bu yolla telefon almak zorunda kalmaktadır.

GSM operatörlerinden faturalı tarifenize ek taksitlerle akıllı telefon alabilmek için faturalı bir tarifenizin olması şarttır. Üstelik hangi tarifeleri seçebileceğinizi de GSM operatörü belirlemektedir. Eğer faturasız hat kullanıyorsanız bu durumda faturalıya geçmeniz gerekir. Ancak faturalı tarifelerden birine geçtiğinizde hemen akıllı telefon almanız mümkün değildir. Önce bu tarifede en az üç ay kadar kalmanız gerekir. Akıllı telefon almak istediğinizde GSM operatörleri size hemen telefon vermemektedirler. Bunun için öncelikle kredi notunuza bakmaktadırlar. Kredi notunuz riskli düzeyde değilse ve düşük değilse akıllı telefon almanız mümkün olmaktadır. İşte kredi notunuz bu yüzden GSM operatörleri için önemli olmakta ve onların da baktığı bir kıstas hâline gelmektedir. Yani kredi notunuz sadece bankalarla aranızdaki ilişkinin nasıl olduğunu değil müşterisi olduğunuz şirketlerle aranızdaki ilişkinin nasıl olduğunu da göstermektedir. Ayrıca akıllı telefonu aldığınızda hem faturalarınızı hem de akıllı telefonunuzun taksitlerini düzenli bir şekilde ödemeniz şarttır. Bu ödemelerinizi aksatmanız hâlinde hem faturanıza faiz uygulanacak hem de kredi notunuz düşecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.