Dijitalleşmenin getirdiği yeni ve gözde meslekler içerisinde en önemlilerinden birisi de grafik tasarımcılık. Bu mesleğin sınırlarının bir sonu olmadığı gibi çalışmak için de illa ki gidip bir ofiste hazır bulunmak gerekmiyor. Bu açıdan bakacak olursak grafik tasarım yaparak para kazanmak oldukça keyifli ve kolay.

Grafik tasarımcı olmak için özellikle tasarım gücünüzün çok güçlü olması gerekmektedir. Çünkü hayal edileni bir bilgisayar ortamına yansıtmak her zaman çok kolay olmayabilir.

Peki Grafik Tasarımcılar Hangi Alanlarda Çalışır?

Bir grafik tasarımcının çalışacağı alanlarda asla bir sınır yoktur. Çünkü günümüzde büyük ölçekli ya da küçük ölçekli olsun tüm işletmelerin bir tasarımcıya ihtiyacı vardır. Fakat elimizden geldiğince bu alanları belirlemeye çalışalım:

  • Web site tasarımı. Bir tasarımcının yalnızca tasarım değil, pazarlamanın insan üzerindeki etkilerini de bilerek çalışması gereken bir alan diyebiliriz. Çünkü web sitesi tasarlarken yapılan tasarımların potansiyel müşteri üzerinde etkileri vardır.
  • Reklamlar, bilgisayar oyunları ve animasyon çizgi filmler. Özellikle oyun sektörünün büyümesiyle gerçekten kaliteli ve yetenekli tasarımcıların çok iyi kazandığı bu sektörlerde çizim ve tasarım daha ön plana çıkmakta.
  • Kitap ve dergiler üzerine çalışmak. Kitapların ister iç tasarımları ister kapak tasarımları olsun grafik tasarımcılarının ellerinden çıkmakta.
  • Kurumsal kimlik ve logo oluşturmak. Bir grafik tasarımcının belki de en temel olarak yaptığı işlerden biri olarak bilinen bu yolu kurumsallaşmaya çalışan şirketlere logo tasarlayarak, tasarımsal bir çizgi belirleyerek bir kimlik kazandırmak olarak açıklayabiliriz.
  • Sosyal medya platformlarının post tasarımı. Son zamanlarda gelişen ‘influencer’lık kariyerleriyle birlikte fark edilen sosyal medya kanallarındaki pazarlama yöntemlerinde de grafik tasarımcılar büyük rol oynamakta. Yapılan çarpıcı paylaşımlar, paylaşılan hikayeler ve duyurular gibi postlarda grafik tasarımcılarının dokunuşları mevcut.

Çok genel olarak özetlemeye çalışmış olsakta görüldüğü gibi grafik tasarımcılık yaparak para kazanmak oldukça kolay.

Nasıl Grafik Tasarımcı Olunur?

Bu konuda üniversitelerin grafik tasarımcı yetiştirmek için bölümleri olsa da bu mesleği yapmak için bir diplomaya ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken belirli programları öğrenerek çalışmak istediğiniz sektörün ihtiyaçlarına cevap vermek ve sanatsal ruhunuzu konuşturmak.