Girişimcilikte Önce Kadın Projesi Başladı

Borsa Ne İşe Yarar?

Girişimcilikte Önce Kadın projesi ile kadınların el emeği ürünleri onların bütçelerine katkı sağlayacak ve gelir kaynağına dönüşecek. Projenin 10 ilde 10 bin kadına ulaşmayı sağlaması amaçlanıyor. 

Girişimcilikte Önce Kadın projesi ile kadınların ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Bu amaçla 10 ilde 10 bin kadına ücretsiz eğitim verilmesi planlanıyor. Projenin uygulanmasına Kocaeli’de başlandı. 10 ilde 10 bin kadına verilecek ücretsiz eğitimler altı ay sürecek.

Proje MEB Tarafından Destekleniyor

Girişimcilikte Önce Kadın projesi MEB, Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Bilişim Vakfı iş birliği ile hayata geçirildi. Girişimcilikte Önce Kadın projesi Adana, Denizli, Erzincan, Sivas, Trabzon illerinin dahil olduğu on ilde faaliyette olacak. Kadınlar Girişimcilikte Önce Kadın projesi kapsamında pek çok alanda ücretsiz eğitim alacaklar. Bu eğitimlerin arasında rölyef, yağlı boya ve benzeri eğitimler olacak.

Kadınlara verilen eğitimler başlamış durumda. Kadınlar Girişimcilikte Önce Kadın projesi kapsamında zamanlarını değerlendirdiklerini ve üretim yaptıklarını düşünüyorlar. Ayrıca ürettikleri ürünleri satarak bütçelerine katkıda bulunuyorlar.

Kadınlar El Emeği Ürünlerini Satabiliyorlar

Kadınlar teknolojiyi ilk kez kullanarak ürünlerini satışa sunuyor. Girişimcilikte Önce Kadın projesi kapsamında açılan resmî internet sitesinde eğitim alan kadınların ürettiği ürünler satışa sunuluyor. Eğitimi veren öğretmenler ürünleri onayladıktan sonra ürünlerin satılması mümkün oluyor. Kadınlar el emeği ürünlerini bu şekilde değerlendirmekten mutluluk duyuyorlar.

Girişimcilikte Önce Kadın projesinin amacı projenin amacı kadınları birer girişimci yaparak istihdama katmak. Bu kapsamda kadınların eğitimlere tam katılımlarının sağlanması ve işlerini kurarak istihdam yaratmaları amaçlanmakta. Böylece güçlü kadınların yetiştirilmesi hedeflenmekte. Projenin diğer bir amacı da kadınlara teknoloji ve girişimcilik eğitimleri verilmesi ve bu eğitimler sonucunda kadınların üretecekleri ürünlerle gelir elde etmelerinin sağlanmasıdır.

Daha Çok Sayıda Girişimci Kadın

Bu yıl Girişimcilikte Önce Kadın projesinin ilk yılı değil. Bu proje öncelikle geçen yıl hayata geçirildi. Projenin ilk yılında 15 milyonun üstünde ekonomik değer yaratıldı. Bu da son derece yüksek bir tutar olarak göze çarpmakta.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Kolları Başkanı Radiye Katırcıoğlu Girişimcilikte Önce Kadın projesi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Katırcıoğlu, kadının ne kadar eğitimli olursa iş gücüne katılma oranının da o kadar yüksek olduğunu söyledi. Kadını sadece eğitmenin yeterli olmadığını ve kadının aynı zamanda deneyim kazanması gerektiğini söyleyen Katırcıoğlu, kadınların desteklenmesi gerektiğini de belirtti.

Kadınların hem istihdama girmeleri hem de istihdam yaratmaları pek çok kurum tarafından desteklenmekte. Öncelikle devlet tarafından desteklenen kadınlar aynı zamanda bankalar, KOSGEB, dayanışma kurumları, dernekler ve vakıflar tarafından destek görmekte. KOSGEB kadınlara ayrıcalık tanımakta. Bankalar da kadınların kendi işlerini kurmaları için avantajlı krediler vermekte. Bu sayede kadınlar iş hayatında kendilerine daha çok yer bulmaktalar. Üstelik kendi işlerini kurmak için daha cesur ve girişimci kişiliğe sahip olmaktalar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.