KOSGEB girişimci kredi desteği almak isteyen kişilerin mutlaka girişimcilik sertifikası sahibi olmaları gerekmektedir. Bilindiği üzere KOSGEB iş yaşantısına girmek isteyen genç girişimciler için 30 bin lirası hibe yani geri ödemesiz kredi olmak üzere toplamda 100 bin lira KOSGEB kredisi desteği veriliyor. Ancak KOSGEB hibe kredi desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka girişimcilik sertifikası belgelerinin alınması gerekiyor. Peki, girişimcilik sertifikası nasıl alınır?

Girişimcilik Sertifikasını Kimler Alabilir ?

Girişimcilik sertifikası kursları İŞKUR tarafından düzenlenmekte olup 18 yaşını tamamlamış olan, daha önce bu tip programlara katılmayan ve İŞKUR bünyesinde gerçekleştirilen değerlendirmede olumlu sonuç alan herkes bu sertifika programına katılmaya hak kazanmaktadır. 70 saat süren kurs programını tamamlayan ve düzenlenen sınavlardan başarı ile geçen kişiler girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

Girişimcilik Sertifikası İle Hibe Kredi Nasıl Alınır ?

Girişimcilik sertifikası alan kişiler daha sonra işletmesi için oluşturduğu iş planı ile beraber KOSGEB hizmet merkezi binalarını ziyaret ederek Yeni Girişimci Desteği için başvuruda bulunma hakkı kazanmaktadır. Yapılan başvuru merkez yetkililerince incelenecek olup iş planı başarılı bulunan adaylar hibe kredi desteği almaya hak kazanmaktadır. Verilen kredi desteği sayesinde yeni girişimcilere 30 bin lira hibe kredi desteği olmak üzere toplamda 100 bin lira kredi desteği verilmektedir.

Verilen 70 bin liralık kredi desteği için ise düşük faizli kredi geri ödeme planı oluşturularak genç girişimcilerin kredilerini daha kolay ödemeleri ve iş hayatında tutulmaları sağlanmaktadır. İŞKUR girişimci kurs planı için bulunduğunuz ilin İŞKUR müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.