Genel Sağlık Sigortası Faiz Borçları Silinecek

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olan  çok sayıda vatandaş bulunmakta. Bu vatandaşların borçlarını dikkate alan hükümet, faiz borçlarının silinmesi ve anaparanın taksitlendirilmesine yönelik karar aldı. 

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olan ve bu borcu ödemeyen vatandaşlara borçlarını ödemeleri konusunda kolaylık getirildi. Buna göre 1 Nisan 2017 tarihine kadar başvuru yapan vatandaşların faiz borçları silinecek ve kalan borç yani anapara tutarı 12 takside bölünecek. Ayrıca borç yeni belirlenen tutardan yani 53,32 TL üzerinden hesaplanacak.

1 Nisan 2017 Tarihinden Sonra Yeni Düzenleme Uygulamaya Giriyor

Hükümet hatırlayacağınız üzere Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim tutarını herkes için aynı tutar olarak belirlemişti ve 53,32 TL olarak sabitlemişti. Yani daha önceki düzenlemede üç farklı Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi varken yeni düzenlemeye göre artık herkesin aynı primi ödemesine karar verilmişti. Bu da herkesin bu tutarı ödeyerek Genel Sağlık Sigortası (GSS)’ndan yararlanmasını sağlamıştı.

Yeni düzenlemenin uygulamaya gireceği tarihten önce hükümet, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanların borçlarını ödemesi için bir kolaylık sunmaya kara verdi. Böylece borcu olan vatandaşlar başvuru yaptıkları takdirde faiz borçlarından kurtulacaklar ve borçlarının taksitlendirilmesiyle her ay azar azar borçlarını ödeyecekler.

Yeni Sigorta Primi Üzerinden Hesaplama Yapılacak

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları olan kişilerin en büyük avantajı, borçlarının yeni sigorta primi üzerinden hesaplanmasıdır. Yani eğer Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunuz varsa ve bu borcu ödemediğiniz için borcunuza faiz yansıtıldıysa başvuru yaparak borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Taksitlendirme sırasında borcunuzun üstüne yansıtılan faiz silinecek ve kalan anapara, yani ödemediğiniz prim tutarları yeni prim tutarı üzerinden hesaplanacaktır. Bu eni hesaplama ile ortaya çıkan tutar 12 aya bölünecektir.

Borcunuzun 12 aya bölünmesi sonrasında taksitlerinizi düzenli olarak ödemelisiniz. Eğer bunları geciktirirseniz yine borcunuza faiz yansıtılacaktır. Bu yüzden hükümetin verdiği bu fırsatı iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Başvurunuzu 1 Nisan 2017 tarihine kadar yapabilirsiniz.

Gelir Testi Yaptırın

Hükümetin uygulamaya koyduğu Genel Sağlık Sigortası (GSS) sonrasında insanlar gelirleri olmadığı için primlerini ödeyememişler ve sonunda ortaya borç çıkmıştır. Hükümet, bu kişiler için de gelir testi sunma olanağı vermiştir. Yani gelir testine girerek hiç gelirinizin olmadığını ispatlamanız mümkündür. Bunu yaptığınızda eğer hiç gelirinizin olmadığı belirlenirse geçmişe yönelik Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarınız da silinecektir. Ayrıca geliriniz olmadığı için Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinizi devlet ödeyecektir.

Geliriniz yoksa ödemediğiniz Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin üstüne faiz yansıtılmasını izlemek ve beklemek yerine gelir testi yaptırmanız en doğrusudur. Gelir testi yaptırmak biraz zahmetli olabilir. Çünkü bu test için çok fazla belge istenebilmekte ve testin sonucunun alınması çok uzun sürmektedir. Ancak borcunuzun silineceğini göz önüne almanız testi yaptırmanızın önemli olduğunu gösterecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.