Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin bu krediye karşılık olarak bankaya sunmaları gereken kredi başvuru evrakları bulunmaktadır. Bunlardan biride gelir belgesidir. Hiçbir bankanın gelir belgesiz kredi kullandırması kesinlikle söz konusu değildir.

Bunun yanı sıra gelir belgesiz kredi veren bankalar olarak bilinen bankalarda kişinin gelir belgesine sahip olmasını isteyen ancak bu belgeyi ibraz etme zorunluluğu aramayan bankalardır.

Gelirim Yok Kredi Alabilir Miyim ?

Gelir belgesi olmadan kredi kullanmak isteyen kişilerin hiçbir şekilde kredi onayı almalarına izin verilmemektedir. Bunun nedeni bankanın geliri olmayan kişinin kullandığı kredi borcunu ödemeye kesinlikle imkanının bulunmayacağıdır.

Çünkü kullanılan kredinin geri ödemesinde mutlaka bir kaynak ihtiyacı bulunur ve geliri olmayan kişinin böyle bir kaynağı da yoktur ki bu da borcunu ödeyemeyeceği anlamına gelir.

Bu nedenle kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bankaya kredi kullanımı karşılığı bir kaynak yani gelir göstermesi gerekir. Maaşlı çalışan kişilerde bu belge maaş bordrosu olurken buna ek olarak vergi levhası, maaş yazısı, kira kontratı gibi kişinin düzenil olarak para elde ettiğini gösteren belirli belgelerde banka gelir belgesi evrakları arasında yer almaktadır.