Geliriniz düzensizse ve bu yüzden kredi alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız bu yazımızda merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Geliri düzensiz olan çok sayıda çalışan vardır. Özellikle son yıllarda serbest çalışma şekillerinin yaygınlaşması sonucunda geliri düzensiz olan çok sayıda çalışandan söz etmek mümkündür. Bu çalışma şeklinin yaygınlaşmasında internetin, bilgisayarın ve akıllı telefonların kullanımının artması büyük önem taşımaktadır. Ancak insanların bu araçları kullanarak kazanç elde etmeye başlamasında sadece bunların etkisi yoktur. Aynı zamanda e-ticaret sitelerinin ve sosyal medya sitelerinin sayısı ve kullanımı da artmıştır. Bu yüzden insanlar serbest çalışma şekillerine yönelmiştir.

Geliri Düzensiz Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Geliri düzensiz olan kişilerin sayısının artması gelir belgesi ibrazının sorgulanmasına neden olmuştur. Aslına bakarsanız serbest çalışanların gelirlerinin düzensiz olmasının nedeni bu kişilerin aldıkları işlerin sürekli olmamasıdır. Çünkü serbest çalışan kişiler tek ve sürekli bir işte çalışamazlar. Bu yüzden her ay elde ettikleri kazancın miktarı farklılık gösterir.

Serbest çalışan kişiler genellikle ev – ofis şeklinde çalışırlar. Bu kişiler çeşitli meslek gruplarında yer alabilmektedirler. Ancak bu çalışanlar genellikle yazarlar, editörler, yazılımcılar, bilgisayar programcıları, tasarımcılar, grafikerler ve benzeri meslek gruplarına dahil olan kişilerdir. Ancak bunlara ek olarak hanımlar da evde çeşitli takılar tasarlayarak ve el işleri yaparak bunları internet üzerinde satabilmektedirler.

Geliri Düzensiz Olanlara Kredi Veren Bankalar

Geliri düzensiz olan çalışanlar da tıpkı diğer çalışanlar gibi kredi almaya ihtiyaç duyabilmektedirler. Ancak bildiğiniz gibi bankalar kredi vermek için belirli koşulların sağlanmasını istemektedirler.

Bu koşulların arasında müşterinin düzenli bir gelirinin olması ve sigortasının olması ayrıca bu gelirini gelir belgesi ya da maaş bordrosu ile ibraz etmesi de vardır. Serbest çalışan kişilerin pek çoğunun sigortası yoktur. Bazı çalışanlar isteğe bağlı sigorta ve bireysel emeklilik sistemi kapsamında bireyse emeklilik planı yaptırabilmektedirler.

Serbest çalışma şeklinin yaygınlaşmasıyla bankalar serbest çalışanları da dikkate almaya başlamışlardır. Çünkü bu kişilerin sayıları artmıştır ve gitgide artmaktadır. Serbest çalışan ve geliri düzensiz olanlara tüm bankalar kredi vermemektedir. Geliri düzensiz olanlara kredi veren bankalar Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, ING Bank ve Şekerbank’tır. Bu bankalar kredi almak isteyen kişilerden gelir belgesi ya da maaş bordrosu istemeseler de onlardan başka koşulları sağlamalarını istemektedirler.

Gelirini Belgeleyemeyen Kredi Başvuru Belgeleri

Serbest çalışan ve geliri düzensiz olan, gelir belgesi ya da maaş bordrosu olmayan kişilere bankaların verdiği kredi gelirini belgeleyemeyen kredidir. Bu krediyi veren bankaların aradığı koşulların başında yüksek kredi notu gelmektedir.

Gelirini belgeleyemeyen kredi almak isteyen müşterilerin kredi notu Türkiye ortalamasının üstünde olmalıdır. Ayrıca müşterilerin kendi adlarına düzenlenen ve düzenli bir şekilde ödedikleri faturaları ve kredi kartı ekstrelerini de bankaya ibraz etmeleri şarttır. Bu belgelerle bankadan kredi almak mümkündür.