Bankalar kar amacı güden ticari işletmeler arasında yer almakta olup bankadan kredi onayı almak isteyen kişiler batık kredi oluşma riskine karşı bankalar tarafından titizlikle incelenmektedir. Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin sahip olmaları gereken bazı özel kriterler bulunmakta olup aylık belgelenebilir gelire sahip olmak bunlardan biridir.

Gelir Belgesiz Kredi 

Bankalar tarafından dönemsel olarak düzenlenen gelir belgesiz kredi kampanyaları bir kavram karmaşası yaşanmasına neden olmaktadır. Bankalar tarafından düzenlenen bu kampanyada aslında söylenmek istenen gelir belgesi olmayanlara kredi verildiği değil sadece bu belgenin elden teslim edilmesine gerek olmadığıdır.

Çalışmayanlara kredi verilmediği için gelir belgesi olmadan kredi kullanılması da mümkün değildir. Bu nedenle ev hanımlarına kredi verilmesi konusunda bankalar son derece sert bir tutum sergilemektedir.

Çalışmayan Ev Hanımına Kredi 

Ev hanımları yaşadıkları maddi sorunları aşmak için ihtiyaç kredisi kullanmak istemektedir. Ancak çalışmayan ev hanımlarına kredi veren bankalar sadece teşvik kredisi kullandırmaktadır. Bu krediler ise ev hanımlarına çalışma imkanları sunulabilecek ve onları ekonomiye kazandıracak işyeri açma kredisi amaçlı kullandırılmaktadır. Yani nakit ihtiyaçları ya da acil para talepleri için maalesef ev hanımlarının kredi kullanmaları kesinlikle mümkün değildir.