Geliri Düşük Olanlara GSS Prim Desteği

Borsa Ne İşe Yarar?

Geliri düşük olan kişilere devlet GSS prim desteği sağlıyor. 2016 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının geliri düşük olan kişilere 4 milyar TL’ye yakın tutarda prim desteği sağladığı açıklandı.

GSS yani Genel Sağlık Sigortası primlerinin alınmasına 2012 yılında başlanmıştı. Aynı tarihte yeşilkart uygulaması sona ermişti. Artık geliri düşük olan kişiler prim ödüyor ve sağlık hizmeti alıyordu. Ancak geliri yeterli olmayan vatandaşlar için primleri devlet ödüyordu. 2016 yılında aynı uygulamaya devam edildi ve geliri az olan kişilerin primleri devlet tarafından ödendi. Bu uygulama sonucunda geliri düşük olan kişilere 4 milyar TL dolaylarında prim desteği yapıldığı açıklandı.

Geliri 549 TL’den Az Olanlara GSS Prim Desteği

2016 yılında primler tek bir tutara sabitlenmemişti. Herkesten gelirine göre prim alınıyordu. Buna göre 2016 yılında aylık geliri 549 TL’den az olan vatandaşa prim desteği verildi. Bu tutar toplamda 4 milyar TL’yi buldu. Aylık gelir hesaplanırken ailede kişi başına düşen brüt gelire bakıldı. Buna göre kişinin bu şekilde hesaplanan brüt gelirinin asgarî ücretin üçte biri kadar olması durumunda GSS primlerini devlet karşıladı.

2012 yılında geçilen düzenlemeye göre milyonlarca kişi gelir testi yaptırdı. Gelir testleri SGK’ya yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletildi. Buna göre 2012 yılının Ocak ayından bu yana toplam 24 milyon 820 bin 523 kişi gelir testi yaptırdı. Gelir testi sonuçları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından incelendi ve 2016 yılında geliri 549 TL’nin altında olan kişilerin sayısı belirlendi. Buna göre 2016 yılında geliri 549 TL’nin altında olan 2 milyon 310 bin 421 kişi var. Ayrıca bu kişilerin üyesi oldukları ailelerin sayısı da 656 bin 252 şeklinde açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   1,5 Milyon Dolara Türk Vatandaşlığı

Gelir Testine Göre Dağılım

GSS prim ödemesi için gelir testi yaptıran kişilerden elde edilen gelir dağılımlarına göre kaç ailenin ve kaç kişinin hangi gelir kategorisine girdiği saptandı. Buna göre geliri 549 TL ila 647 TL arasında olan kişilerin sayısı 818 bin 624 ve bu kişiler G1 gelir kategorisinde yer almakta. Yani bu kişiler geliri düşük olanlar kategorisinde bulunuyorlar. G2 gelir kategorisinde yer alan kişilerin sayısı ile 56 bin 810 kişi ve bu kişilerin gelirleri 1647 TL ila 3294 TL arasında yer alıyor. G3 gelir kategorisinde yer alan kişilerin sayısı ise 7719 kişi ve bu kişilerin gelirleri 3294 TL’nin üstünde bulunmakta.

Gelir Testi Yaptırın

GSS prim borcu olan kişiler 1 Nisan’a kadar bu borçlarını taksitlendirmek üzere başvuru yaptığında devlet bu borçların faizlerini silecek ve prim borçlarını sabit tutar olan 53,32 TL üzerinden hesaplayacak. Böylece kalan borç 12 takside bölünecek ve borcunuzu taksitlendirdiğiniz zaman hem faiz ödemek hem de önceki prim tutarı üzerinden ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız. Gelir testi yaptırdığınızda gelirinizin olmadığı fark edilirse GSS prim borçlarınız silinecek ve primlerinizi devlet ödeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.